Kriza politike/ Rezoluta e PE-së: Të respektohet dekreti i Presidentit për shtyrjen e zgjedhjeve

Duhet të lëçisni

4 të vdekur dhe 281 raste me Covid-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Instituti Kombëtar ka njoftuar se nga 932 mostra të marra nga ShSKUK-ja dhe nga terreni janë konfirmuar 281 raste pozitive me Covid-19, thuhet në...

Eurostat: Shqiptarët paguajnë dyfish për shëndetësinë/ PD: Qeveria vjedh qytetarët

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia  ka publikuar shifrat e Eurostat, ku sipas saj shqiparët paguajnë dyfish, se çdo vendi tjetër i rajonit për shëndetësinë. Përmes...

Epidemiologu i Durrësit: Kemi mungesë tamponësh, ritestimet nuk bëhen

Shefi i Shëndetit Publik në Durrës, Zija Alhysa ka ngritur shqetësimin për mungesën e tamponëve në të gjithë rrethin. Epidemiologu ka thënë për mikrofonin...

Robt’ ku t’i kesh Rama!

Nga Elona Caslli Rama, u përballa me policët e tu sot tek Liceu Artistik. Fiilimisht nga makina më thanë të vija maskën. U thashë natën...

Grupi i Aleancës së Reformistëve dhe Konservatorëve në Parlamentin Europian ka dalë më një rezolutë urgjente për krizën politike në Shqipëri.

Këshilli i ACRE ka miratuar sot një rezolutë, në të cilën thuhet se është e nevojshme zgjidhja e krizës politike për rivendosjen e standardeve demokratike dhe zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Anëtarët e PE-së u bëjnë thirrje palëve politike për dialog, si dhe respektim të Dekretit të Presidentit për shtyrjen e zgjedhjeve.

ACRE (Aleanca e Konservativëve dhe Reformistëve në Evropë)

REZOLUTË

Mbi krizën politike në Shqipëri, paqen, stabilitetin, dialogun politik dhe zgjedhje të lira e të ndershme’

Aleanca e Konservativëve dhe Reformistëve në Evropë përkrahu kërkesën e opozitës shqiptare në maj 2017 për zgjedhje të lira e të ndershme. Tashmë ka fakte të qarta dhe prova në dosjen hetimore të zbuluar nga media ndërkombëtare se qeveria e Ramës ka manipuluar zgjedhjet.

Në Deklaratën e ACRE të 24 shkurtit 2019, u përkrah sërish kërkesa e opozitës shqiptare për zgjedhje të lira e të ndershme, luftë kundër korrupsion dhe krimit të organizuar të lidhur me qeverinë përmes një qeverie tranzitore.

Duke respektuar parimin demokratik se qeverisja bazohet në një sistem zgjedhjesh pluraliste të lira e të ndershme;

Duke pranuar dhe inkurajuar zbatimin e ligjit kushtetues.

Duke marrë në konsideratë se Shqipëria po kalon një krizë të rëndë kushtetuese të identifikuar nga fakti që për më tepër se një vit nuk ka Gjykatë Kushtetuese funksionale dhe se së fundmi edhe Gjykata e Lartë është nxjerrë jashtë funksionimi;

Duke gjykuar se qeveria aktuale dhe institucionet e drejtësisë në Shqipëri nuk kanë bërë përpjekje konkrete kundër krimit të vazhdueshëm të blerjes së votës, një fakt i njohur ndërkombëtarisht, angazhimit në zgjedhje të individëve me të kaluar kriminale, përhapjes së krimit shqiptar në rajon e më gjerë;

Duke gjykuar se emigracioni masiv që ka marrë përmasat e një “eksodi” shqiptarësh nga vendi i tyre, çka përbën një fenomen me pasoja të rënda politike, ekonomike e shoqërore;

Duke qenë të bindur se situata politike në Shqipëri vazhdon të përfaqësojë rrezik për avancim të mëtejshëm të krizës në vend, çka mund të ketë pasoja të rënda për sigurinë publike, stabilitetin demokratik, rendin e paqen brenda vendit e në rajon.

Duke konsideruar se mbajtja e zgjedhjeve për qeverisjen lokale më 30 qershor 2019 në mungesë të një alternative opozitare kompetitive e duke injoruar përgjigjen e vazhdueshme të qytetarëve përmes protestave do të sillte pasoja të rënda për vendin, unitetin e popullit dhe pluralizmit politik;

ACRE deklaron se është e nevojshme të zgjidhet kjo krizë politike duke përgatitur terrenin për restaurimin e standardeve demokratike dhe zgjedhjeve të lira e të ndershme.

Prandaj, edhe njëherë bën thirrje për dialog midis palëve, respektim të Dekretit Presidencial për shtyrjen e zgjedhjeve, caktimin e një date zgjedhjesh dhe garantim të kushteve për zgjedhje të lira e të ndershme me një qeveri tranzitore’

(Adoptuar nga Këshilli i ACRE në mbledhjen e 27 qershorit 2019)

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

4 të vdekur dhe 281 raste me Covid-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Instituti Kombëtar ka njoftuar se nga 932 mostra të marra nga ShSKUK-ja dhe nga terreni janë konfirmuar 281 raste pozitive me Covid-19, thuhet në...

Eurostat: Shqiptarët paguajnë dyfish për shëndetësinë/ PD: Qeveria vjedh qytetarët

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia  ka publikuar shifrat e Eurostat, ku sipas saj shqiparët paguajnë dyfish, se çdo vendi tjetër i rajonit për shëndetësinë. Përmes...

Epidemiologu i Durrësit: Kemi mungesë tamponësh, ritestimet nuk bëhen

Shefi i Shëndetit Publik në Durrës, Zija Alhysa ka ngritur shqetësimin për mungesën e tamponëve në të gjithë rrethin. Epidemiologu ka thënë për mikrofonin...

Robt’ ku t’i kesh Rama!

Nga Elona Caslli Rama, u përballa me policët e tu sot tek Liceu Artistik. Fiilimisht nga makina më thanë të vija maskën. U thashë natën...

Ursula von der Leyen publikon datën: Kur pritet të fillojë furnizimi me vaksina anti-Covid

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen konfirmoi sot se furnizimi i vendeve të BE-së me vaksina anti-Covid mund të fillojë jo më...