Koronavirusi/ Revista “Newsweek” i kthehet këshillave të Profetit Muhamed të para 1300 vjetëve

Duhet të lëçisni

Big Basta: Industria e muzikës në Shqipëri pa mbështetje, po pështyhet qëllimisht mbi atë vend

Këngëtari i njohur shqiptar Big Basta është shkëputur prej një periudhe të gjatë nga muzika.  Reperi dhe partnerja e tij, Vesa Luma u larguan nga Shqipëria...

Refuzimi i Merkel për Edi Ramën, fundi i palavdishëm i “mbështetjes ndërkombëtare” ndaj “liderit global”!

Nga Aleksandër Biberaj REFUZIMI I MERKEL PËR EDI RAMËN FUNDI I PALAVDISHËM I "MBËSHTETJES NDËRKOMBËTARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"! MEQËNËSE EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I...

Pjesë e kartelit të drogës, jepet vendimin për një nga të arrestuarit e operacionit “Los Blancos”

Gjykata Penale e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg” me afat 40 ditor për Gentian Manajn, i arrestuan në kuadër të...

Rama: Vendimmarrja varet nga dinamikat e brendshme të BE

Kryeministri Edi Rama flet në një intervistë për DW për dyzimet gjermane ndaj konferencës së parë për negociatat me BE, zgjedhjet në Shqipëri dhe...

Nga Craig Considine*

Mundet që fuqia e lutjeve të ndalojë një pandemi si COVID-19?

Edhe Profeti Muhamed mendonte ndryshe…

Pandemia COVID-19 po detyron qeveritë dhe burimet e lajmeve të japin këshillat më të sakta dhe të dobishme për popullatën e botës, pasi sëmundja është me të vërtetë botërore.

Profesionistët e kujdesit shëndetësor janë njerëzit më të kërkuar, dhe po kështu janë shkencëtarët që studiojnë transmetimin dhe efektin e pandemive.

Ekspertë si imunologu dr. Anthony Fauci dhe reporteri mjekësor dr. Sanjay Gupta janë duke thënë se higjena e karantinimi i mirë, ose praktika e izolimit nga të tjerët me shpresën për të parandaluar përhapjen e sëmundjeve ngjitëse, janë mjetet më efektive për të përmbajtur COVID-19.

A e dini se kush sugjeroi tjetër higjenë dhe karantinim të mirë gjatë një pandemie?

Muhamedi, profeti i Islamit, mbi 1.300 vjet më parë. Ndërsa ai nuk ishte aspak një ekspert “tradicional” për çështjet e sëmundjeve vdekjeprurëse, megjithatë Profeti Muhamed kishte këshilla të shëndosha për të parandaluar dhe luftuar një zhvillim si COVID-19.

Muhamedi tha: “Nëse dëgjoni për një shpërthim të murtajës në një tokë, mos u futni tek ajo; por nëse shpërthimi i murtajës shpërthen në një vend, kurse ne jemi në të, mos e lini atë vend”.

Ai gjithashtu tha: “Ata me sëmundje ngjitëse duhet të mbahen larg atyre që janë të shëndetshëm”.

Profesti Muhamed, gjithashtu inkurajoi fuqimisht qeniet njerëzore t’i përmbahen praktikave higjienike që do t’i mbanin njerëzit të sigurtë nga infeksioni.

Shqyrtoni hadithe-t e mëposhtme, ose thëniet e Profetit Muhamed:

“Pastërtia është pjesë e besimit.

Lani duart pasi të zgjoheni; nuk e dini se ku kanë lëvizur duart tuaja ndërsa flini.

Bekimet e ushqimit qëndrojnë në larjen e duarve para dhe pas ngrënies”.

Po sikur dikush të sëmuret? Çfarë këshille do t’u ofronte Profeti qenieve njerëzore të tij që vuajnë nga dhimbja?

Ai do t’i inkurajonte njerëzit që të kërkojnë gjithmonë trajtim mjekësor dhe ilaçe:

“Përdorni trajtimin mjekësor, sepse Zoti nuk ka bërë një sëmundje pa caktuar një ilaç për të, me përjashtim të një sëmundjeje – pleqërinë”.

Ndoshta më e rëndësishmja është se ai e dinte, kur ta ekuilibronte besimin me arsyen.

Në javët e fundit, disa kanë shkuar deri aty sa sugjerojnë që lutja do të ishte më mirë t’ju mbajë nga koronavirusi sesa t’u përmbaheni rregullave themelore të distancimit shoqëror dhe karantinës.

Si do t’i përgjigjej Profeti Muhamed idesë së lutjes si forma kryesore ose e vetme e mjekësisë?

Shqyrtoni historinë e mëposhtme, të lidhura me ne nga studiuesi persian i shekullit të nëntë Al-Tirmidhi:

“Një ditë, Profeti Muhamed vuri re një burrë beduin duke e lënë deven e tij pa e lidhur atë.

Ai e pyeti beduinin: “Pse nuk e lidh devenë?” Beduinët u përgjigjën: “Unë kam besimin tim te Zoti”.

Profeti atëherë tha: “Lidhni së pari devenë tuaj, pastaj vendosni besimin tuaj tek Zoti”.

Profeti i inkurajoi njerëzit të kërkojnë udhëzime në fenë e tyre,

por ai shpresoi që të marrin masa themelore paraprake për stabilitetin, sigurinë dhe mirëqenien e të gjithëve.

Me fjalë të tjera, ai shpresonte që njerëzit të përdorin sensin e tyre të përbashkët.

* Dr. Craig Considine është një studiues, profesor, folës global dhe kontribues i mediave me bazë në Departamentin e Sociologjisë në Universitetin Rice.

Ai është autori i ”Humaniteti i Muhamedit”: A Christian Christian (Blue Dome Press, 2020), and Islam in America: Exploring the Issues (ABC-CLIO 2019), ndër të tjera.

Përgatiti: Klodiana Qamo

/NewsWeek/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Big Basta: Industria e muzikës në Shqipëri pa mbështetje, po pështyhet qëllimisht mbi atë vend

Këngëtari i njohur shqiptar Big Basta është shkëputur prej një periudhe të gjatë nga muzika.  Reperi dhe partnerja e tij, Vesa Luma u larguan nga Shqipëria...

Refuzimi i Merkel për Edi Ramën, fundi i palavdishëm i “mbështetjes ndërkombëtare” ndaj “liderit global”!

Nga Aleksandër Biberaj REFUZIMI I MERKEL PËR EDI RAMËN FUNDI I PALAVDISHËM I "MBËSHTETJES NDËRKOMBËTARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"! MEQËNËSE EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I...

Pjesë e kartelit të drogës, jepet vendimin për një nga të arrestuarit e operacionit “Los Blancos”

Gjykata Penale e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg” me afat 40 ditor për Gentian Manajn, i arrestuan në kuadër të...

Rama: Vendimmarrja varet nga dinamikat e brendshme të BE

Kryeministri Edi Rama flet në një intervistë për DW për dyzimet gjermane ndaj konferencës së parë për negociatat me BE, zgjedhjet në Shqipëri dhe...

Zjarr në Bashkinë e Kamzës, merr flakë hyrja e institucionit

Një zjarr ka përfshirë parditen e sotme Bashkinë e Kamzës. Ish-kryebashkiaku Xhelal Mziu publikon videon nga bashkia, ku duket tymi dhe flaka në hyrje...