Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Koronavirusi parashikohej që në vitin 1981 nga romani i Dean Koontz

Nga 27-shi 0

Një fragment nga romani i trilluar i autorit Dean Koontz i 1981, i titulluar “Sytë e errësirës” është bërë viral për parashikimin e shpërthimit në botën reale të koronavirusit.

Disa pjesë të romanit janë shpërndarë gjerësisht në mediat sociale, duke treguar ngjashmëri të frikshme midis virusit COVID-19 dhe shpërthimit imagjinar të librit të quajtur “Wuhan-400”.

Romani imagjinar tregon historinë e një laboratori ushtarak kinez që krijon një virus të ri për të përdorur potencialisht si një armë biologjike gjatë kohës së luftës. E çuditshmja është se laboratori ndodhet në Wuhan.

Virusi “Wuhan-400” nga romani është një armë biologjike e krijuar nga njeriu, çka bën pak ndryshim me koronavirusin vdekjeprurës të momentit.

Në roman, virusi quhet “arma e përsosur” sepse prek vetëm njerëzit. Ai gjithashtu nuk mund të mbijetojë jashtë trupit të njeriut. Në 1981 në libër ajo u quajt edhe “Gorki-400”.

Koincidenca midis virusit të librit dhe shpërthimit të koronavirusit aktual është e çuditshme.

“Në vitin 2020 një sëmundje pneuomonike do të përhapet në të tërë globin, duke sulmuar mushkëritë dhe rrugët aspiratore, duke i rezistuar të gjitha mjekimeve që njihen deri më sot.”, thuhet në romanin e Dean Koontz.

Burimi: ctvnews

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej