Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Koronavirusi/ Nga respiratorët tek maskat, Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s

Nga Klodiana 0

Qeveria e Malit të Zi i ka kërkuar ndihmë mjekësore NATO-s,  sa i takon luftën kundër koronavirsit. Aktualisht në këtë vend janë të regjistruara 91 raste të të infektuarve, ndërsa deri më tani ka marrë dy jetë njerëzish në këtë shtet.

Në kërkesën e saj drejtuar Qendrës për Koordinimin e Përgjigjeve ndaj Fatkeqësive, thuhet se Mali i Zi kërkon 320 respiratorë dhe mbi 5.6 milionë maska kirurgjikale. Mali i Zi kërkon edhe rreth një milion maska të posaçme me filtra dhe rreth 6.5 milionë dorëza.

Qendra për Koordinimin e Përgjigjeve ndaj Fatkeqësive është një mekanizëm civil i NATO-s për reagim në situatat e jashtëzakonshme. Mali i Zi është bërë vendi i fundit në Evropë që ka raportuar rastet e para me koronavirus më 17 mars.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej