Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Koronavirusi fut në “krizë” botën për prezervativë. Prodhuesi më i madh pezullon punën

Nga 27-shi 0

Kriza e krijuar në mbarë botën si pasojë e koronavirusit mund të shkaktojë një mungesë të prezervativëve në tregje.

Mungesa, në terma afatgjatë, pritet që të shkaktohet, pasi prodhuesi më i madh në botë ka njoftuar se për shkak të pandemisë është detyruar që të ndalojë prodhimin.

Karex Bhd Malajzi prodhon një në çdo pesë prezervativë në botë. Prej 19 ditësh tashmë në asnjë nga tre fabrikat që ndodhen në Malajzi nuk është prodhuar një prezervativ i vetëm.

Prodhimi është ndaluar për të respektuar rregullat e vëna nga qeveria e vendit për ngadalësimin e përhapjes së COVID-19.

Tashmë, në treg ka një mungesë prej 100 milionë prezervativësh, të cilët normalisht tregtohen ndërkombëtarisht nga marka të tilla si Durex.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej