Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Konsumimi i përditshëm i qepëve dhe hudhrave zvogëlon rrezikun nga kanceri i gjirit

Nga 27.al 0

Një studim i bërë së fundmi sugjeron që konsumimi i qepëve dhe hudhrës, zvogëlon rrezikun e kancerit të gjirit tek femrat.

Shkencëtarët e kanë analizuar këtë tek më shumë se 600 grave në Puerto Rico.  Ata kanë vërejtur se gratë, të cilat konsumin qepë dhe hudhra çdo ditë ishin më pak të rrezikuara dhe të prekura nga kanceri i gjirit.

Sipas statistikave, një një tetë gra preket nga kanceri i gjirit. Gjetja e metodave sa më natyrale për luftimin dhe parandalimin e kësaj sëmundjeje, e cila ka një prognozë shumë të ulët, është shumë e nevojshme.

Qepët dhe hudhrat preferohen të konsumohen të freskëta, sepse vetëm një minut në nxehtësi dhe ato kanë aftësi t’i humbin vlerat ushqyese.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej