Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Koncert për paqe në kufirin midis dy Koreve

Nga Klodiana 0

Në një kohë kur tensionet janë më të larta se kurrë, çdo vit, yjet e popit koreano-jugor performojnë pranë zonës së demilitarizuar që ndan gadishullin korean, në një koncert paqeje.

Këtë vit, koncerti erdhi ndërsa Koreja e Veriut kërcënon se do të godasë me raketa territorin amerikan të Guamit, ndërsa presidenti amerikan e ka kërcënuar atë me “zjarr dhe tërbim”, siç bota nuk e ka parë kurrë më parë.

Koncerti zhvillohet në dy faza: të shtunën performojnë artistët e popit korean, ndërsa të dielën është radha e muzikës klasike.

Sidoqoftë, koncertet nuk mbahen ekzaktësisht në zonën e demilitarizuar, por shumë pranë saj, në një destinacion turistik të quajtur “Parku i paqes”, në qytetin koreano-jugor Pajus, në veri të Seulit.

Koncertet zhvillohen edhe me mbështetjen e Ministrisë së Unifikimit, që promovon dhe përgatitet për ribashkimin e mundshëm të dy Koreve.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej