Komuniteti i gazetarëve solidaritet me zëdhënësin e Metës: Tedi Blushi gazetar e qytetar model, stop sulmeve ndaj tij

Duhet të lëçisni

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Komuniteti i gazetarëve është solidarizuar me zëdhënësin e Presidentit, Ilir Meta, Tedi Blushi, ndaj deklaratave të Këshilltarit për Mediat në Kryeministri, Endri Fuga.

Përmes një reagimi, Anila Basha, nënkryetarja e Unionit të gazetarëve, e cila për një kohë të gjatë ka qenë kryeredaktorja e Gazetës Shqiptare, dikur në pronësi të Carlo Bollinos. Desada Metaj, ish-kryeredaktorja e Opinion, dhe Erlis Cela, ish-redaktor politik, profesor i komunikimit publik i kanë thënë STOP këtyre sulmeve të paprecedenta.

Reagimi i Anila Bashës: 

A. Basha: Kam punuar gjatë me Tedi Blushi. Kur isha kryeredaktore e ai gazetar. E konfirmoj zyrtarisht përsa e njoh se Tedi nuk vret dot një mizë, jo të kërcenojë dikë. I bëni “stop” këtyre sulmeve të paprecedenta mes atyre që e konsiderojnë vërtetë titullin e gazetarit. Kjo nuk i shërben komunitetit tonë, i shërben veç zyrtarëve të veshur me kollare e pushtet 😀

PS: Unë dhe Tedi në një prej udhëtimeve tona të punës në Beograd

Disa nga gazetarë që janë solidarizuar me zëdhënësin e Presidentit, Ilir Meta, Tedi Blushi:

Rezarta Delisula, ish-zv.kryeredaktore e Gazeta Shqiptare,
Edi Oga, gazetar i mirenjohur, producent dhe drejtues i suksesshem i shume emisioneve te shquara televizive
Eglantina Alliaj, gazetare e shquar e Gazeta Shqiptare dhe News 24
Engjell Musai, kryeredaktor i Gazeta Telegraf,
Nertila Spiri, ish-redaktore e News 24, aktualisht shefe e politikes ne Fax News,
Alvi Bajramaj, gazetar i njohur i ceshtjeve sociale,
Gjergji Thanasi, gazetar i mirenjohur investigativ,
Fejzi Braushi, gazetar i mirenjohur i politikes,
Elena Kocaqi, analiste politike,
Vilma Masha, gazetare e mirenjohur sportive,
Rajmonda Lajthia, gazetare e njohur e politikes
Albana Cakshiri, gazetare prej me shume se dy dekadash,

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Javën tjetër fillon dëbora, zonat me reshjet më të dendura

Temperaturat mesatare janë ulur me disa gradë gjatë kësaj jave në vend, ndërsa në vijim pritet që të fillojnë reshjet e dëborë duke na...