Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Komisionerja e BE shpreh publikisht mbështetjen e saj për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar

Nga Klodiana 0

Znj. Mariya Gabriel, Komisionerja e Bashkimit Europian për inovacionin, kërkimin, kulturën, edukimin dhe rininë, bën të ditur publikisht mbështetjen e saj për shtatë nismat për mbrojtjen e vendndodhjeve me rëndësi të veçantë të trashëgimisë kulturore që më 24 mars u shpallën si pjesë e programit të Europa Nostra për vitin 2020. Në mes tyre edhe Teatri Kombëtar që i prin kësaj liste.
Sikurse e parashtron znj.Gabriel, në muajt që vijnë ekipe shumëdisiplinore ekspertësh europiane do të zhvillojnë plane aksioni për rimëkëmbjen e këtyre vendndodhjeve dhe për identifikimin e burimeve të mundshme të fondeve.
Qëllimi i programit të “7 vendndodhjeve më të rrezikuara” është që të shërbejë si katalizator dhe të promovojë ruajtjen e trashëgimisë sonë kulturore europiane përmes “fuqisë së shembullit të mirë”.
Komisioni Europian e mbështet këtë nismë përmes programit Creative Europa, me qëllim rritjen e ndërgjegjësimit dhe mobilizimit në nivel europian.
Mundemi të jemi vetëm mirënjohës për këtë mbështetje që konfirmon edhe një herë që gjithçka që kemi ndërmarrë ne mbi 2 vjet qëndresë ka qenë e drejtë dhe me rëndësi të veçantë simbolike. Teatri Kombëtar është shembulli më i mirë që mund t’i japim bashkëqytetarëve europiane që në shqiptarët kemi vlera dhe dimë të luftojmë për mbrojtjen e tyre, e me këtë të dëshmojmë që nëse të mirët lejohen të luftojnë dhe nuk u mbytet fryma e zëri, Shqipëria denjësisht mund të jetë pjesë e Bashkimit Europian.
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej