KLSH: 1 miliard euro dëm në buxhetin e shtetit në katër vite

Duhet të lëçisni

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

 

Vetëm për vitin 2015, tatim-taksat, kanë shkaktuar një dëm prej 92 milionë euro, doganat 31 milionë euro ndërsa prokurorimet  publike 19 milionë euro

Administrata Publike i ka shkaktuar buxhetit të shtetit 1 miliard euro dëm gjatë viteve 2013-2015. Të dhënat janë bërë publike nga Kontrolli i Lartë i Shtetit në një përmbledhje të auditimeve për këto vite. Për dy vitet e fundit, sipas KLSH-së, bazuar në auditimet e  kryera, rezulton se dëmi më i madh financiar është shkaktuar nga cështja CEZ ku për shkak të marrëveshjes së privatizimit, buxhetit të shtetit i është shkaktuar 479 milionë euro dëm. Në lidhje me këtë çështje Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kërkuar ngritjen e një komisioni me ekspertë “ad hoc” për të përllogaritur dëmin pas ngritjes së dyshimeve për këtë shifër.

Ndërsa dëmi për parregullsi dhe shkelje financiare në të ardhurat dhe shpenzimet e kryera, kap shifrën e 919.91 milionë eurove. Probleme janë konstatuar edhe në fushën e shitjes dhe dhënies me qera të pasurive shtetërore ku llogaritet një dëm prej 479 milionë euro.

Sa i përket sektorit të tatim-taksave shkeljet  kanë shkaktuar një dëm ekonomik prej 92 milionë euro, ndërsa në sektorin e doganave dëmi arrin në 31 milionë euro. Dëme janë llogaritur gjithashtu edhe në fushën e prokurorimeve  publike ne vlerën 19 milionë euro.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

Vrasja në Elbasan, shoqërohen disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politik të PD-së

Disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politikë të Partisë Demokratike në Elbasan janë shoqëruar në polici në lidhje me vrasjen e Pjerin Xhuvanit dhe...