Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

KE këshillon vendet anëtare të BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Nga Klodiana 0

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë.

Sipas KE, me një masë të tillë do të ndalej mbingarkimi i spitaleve me pacientë të gripit sezonal së bashku me ata të infektuar me Covid-19.

Teksa ende nuk është gjetur vaskina për COVID-19, shkencëtarët kanë parashikuar një valë të dytë që në shtator teksa virusi është ende aktiv edhe tani në verë. Si masë parandaluese për të ruajtur sistemin shëndetësor, KE sheh që t’i paraprihet të paktën gripit sezonal i cili gjithmonë sjell pacientë në spitale në momentin e tij të shfaqjes.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej