Iu gjetën armë, municione luftarake dhe drogë, gjykata jep masën për infermierin nga Gjirokastra

Duhet të lëçisni

Hoti: Në mars pritet të arrijnë 33 mijë doza të vaksinës

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti tha se gjatë muajit mars pritet të arrijë kontingjenti i parë prej 33 mijë dozave të vaksinave...

Policia shton kontrollet në lokale për festat e 7-8 Marsit, 792 qytetarë të gjobitur

Kontrolle të shtuara për monitorimin e zbatimit të masave kufizuese anticovid, në kuadër të ditëve festive 7 dhe 8 Mars, me qëllim parandalimin e...

I riu nga Roskoveci vret babain duke e goditur me shkop në kokë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e kësaj të premteje në Fier ku një 52 vjeçar ka humbur jetën pas një goditje në...

Basha nderon epopenë e UÇK: Jasharët i treguan botës se atdhedashuria është e pamposhtshme

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka nderuar epopenë e Ushtrisë Çlirtimtare të Kosovës. Në një shënim në Facebook, Basha shkruan se familja Jashari i...

Zbulohen fakte të reja nga operacion “Vjosa” të ndërmarrë nga Policia e Gjirokastrës tre ditë më parë në fshatin Buz të Tepelenës ku u arrestua një person pasi në banesë iu gjetën armë dhe lëndë narkotike.

Faxweb.al mëson se i arrestuari është Dine Kika 40 vjeç, infermieri i fshatit ndërsa ditën e sotme ia ka dalë para togacve të zeza të kryesuar nga Blerta Cibuku, e cila ka dhënë masën e arrestit “Burg pa afat” për infermierin e fshatit.

Sipas Policisë, tre ditë më parë Kikas i’u gjetën në banesë armë dhe municione pa leje si dhe një sasi kanabisi në automjet. Mirëpo nën dritën e fakteve të reja të percjella sot në seancën gjyqësore të mbajtur në Shkallën e Parë të gjyqësorit, bëhet e ditur se Dine Kika ka qenë tërësisht i painformuar për armët që i jane gjetur, si dhe për kanabisin.

Gazetarja e Fax News Ervina Shehu raporton se avokati mbrojtës i infermierit të Buzit, ka pohuar sot në seancën gjyqësore se armët e gjetura, kanë qenë të aty pa u ngacmuar që prej 1997 dhe ndërkohë që një armë gjahu ka qenë me leje në emër të të atit që nuk jeton më.

Kika u akuzua edhe për kanabisin, rreth 1.5 kg që u gjet në një automjet të parkuar para banesës së tij, ndërsa në sallën e gjyqit ai tha se nuk është makina e tij duke pretenduar se nuk ka prova që vërtetojnë pronësinë e saj nga ana e tij. Ai tha se makina ka qenë e parkuar në rrugën para shtëpisë dhe që nuk ka asnjë lidhje apo dijëni për sasinë e kanabizit që është gjetur brenda saj.

Këto argumenta të servirura nga avokati i 40-vjeçarit Kika, Agron Ilijazi, nuk kanë mjaftuar për të dhënë një masë më të lehtë, por gjykatesja Cibuku bazuar mbi argumentat e prokurorit Julijan Cafka, ka dhënë masën “burg pa afat” ndaj infermierit të fshatit.

/Faxnews

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Hoti: Në mars pritet të arrijnë 33 mijë doza të vaksinës

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti tha se gjatë muajit mars pritet të arrijë kontingjenti i parë prej 33 mijë dozave të vaksinave...

Policia shton kontrollet në lokale për festat e 7-8 Marsit, 792 qytetarë të gjobitur

Kontrolle të shtuara për monitorimin e zbatimit të masave kufizuese anticovid, në kuadër të ditëve festive 7 dhe 8 Mars, me qëllim parandalimin e...

I riu nga Roskoveci vret babain duke e goditur me shkop në kokë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e kësaj të premteje në Fier ku një 52 vjeçar ka humbur jetën pas një goditje në...

Basha nderon epopenë e UÇK: Jasharët i treguan botës se atdhedashuria është e pamposhtshme

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka nderuar epopenë e Ushtrisë Çlirtimtare të Kosovës. Në një shënim në Facebook, Basha shkruan se familja Jashari i...

Rama e konfirmon: Aeroporti i Vlorës do ndërtohet nga kompania e Behgjet Pacollit

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kompania fituese që do të ndërtojë aeroportin e Vlorës është kompania e Behgjet Pacollit. Rama u shpreh se me shpalljen...