Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Italia autorizon përdorimin e medikamenteve kundër malarjes e SIDA-s

Nga 27.al 0

Medikamentet anti malarjes, klorokuina dhe hidroksilklorina janë autorizuar për përdorim në Itali.

Këto dy medikamente do të përdoren nga mjekët për të trajtuar pacientët e sëmurë me Sars-Cov2 dhe do të jetë tërësisht të paguara nga autoritetet shëndetësore italiane.

Gjithashtu, Italia ka autorizuar edhe përdorimin e medikamenteve kundër sëmundjes së SIDA-s si lopinavir/ritonavir, danuravir/cobicistat, darunavir, ritonavir.

Kujdesi shëndetësor kombëtar do të paguajë gjithashtu për ilaçet anti-SIDA-s me të cilët do të trajtohen pacientët me koronavirus.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej