Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ishmi e Osumi bëhen depozitë për derdhjen e mbeturinave

Nga Klodiana 0

Lumi Ishëm është kthyer në një kosh gjigant mbeturinash.

Në të gjithë gjatësinë e tij hidhen mbeturina nga njerëz të papërgjegjshëm dhe me rritjen e nivelit të ujit, mbetje plastike kanë veshur drurët e pemëve përgjatë shtratit.

Banorët e zonës thonë se ujërat e lumit shkarkohen edhe mbetje kimike nga fabrikat e përpunimit të lëkurës në periferi të Tiranës që e kanë kthyer Ishmin në një lumë të vdekur, pasi fauna dhe flora janë dëmtuar ndjeshëm.

Gjithashtu e njëjta situatë është edhe në Urën vajgurore, ku bregu i lumit Osum është i mbushur me pirgje plehrash, të cilat më pas digjen. Tashmë në këtë zonë ka nisur dhe mbledhja e hekurishteve për skrap nga njerëz në nevojë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej