Ish-drejtori i Arsimit parauniversitar thirrje mësuesve: Dilni në protestë, ju është rimëkëmbur dinjiteti (film)

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Maturantët shqiptarë në disa qytete të Shqipërisë kanë dalë prej dy ditësh në protestë, pasi janë shprehur se provimi i matematikës këtë vit ishte shumë i vështirë. Ata madje kanë paralajmëruar se nëse ky problem nuk zgjidhet, nuk do të hyjnë në provimin e radhës.

I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ish-drejtori i Arsimit parauniversitar, Fatmir Vejsiu, i cili është edhe mësues matematike ka deklaruar se 80% e pyetjeve të provimit ishin të thjeshta.

“Në fund më doli që rreth 80% e pyetjve janë të lehta. Ushtrim i bukur ishte ushtrimi 25. Pash një ushtrim që ishte i përkthyer edhe pse matematika nuk ka përkthim.

Ushtrimi 4 ishte i bukur por i vlerësuar me 1 pikë me qarkim, bën diferencën nga nxënësi që mëson duhet të kishte më shum pikë dhe me shtjellim.

Ka një ushtrim për kornizën ku nxënësit janë ngatërruar se sipërfaqja e brendshme nuk ndikohet nga trashësia e kornizës. Por një nxënës ekselentë duhet ta kapi atë.

Matematika nuk ka klishe që këtë ushtrim ti do e zgjidhesh vetëm do të ndryshojnë numrat”.

Më tej, ai i ka bërë thirrje mësuesve të matematikës të dalin në protestë se sipas profesorit është rimëkëmbur dinjiteti i tyre.

“Unë kam ardhur me këtë bindje që t’i bëj thirrje mësuesve të matematikës të dalin në protestë se është rimëkëmbur dinjiteti i tyre. Unë rekomandoj që ushtrimi 6 të hiqet fare, nuk mund të thuash që ushtr 4 të vlerësohet më shumë se me alternativë është dhe 1 pikë duhet të ketë”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...