Ish-deputetja akuzon Ramën: Ke kryer një masakër të vërtetë

Duhet të lëçisni

Grupi Ndërkombëtar i Krizave: Tri opsione për arritjen e kompromisit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Janë tri mundësi rreth kompromisit të mundshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, vlerëson Grupi Ndërkombëtar i Krizave (GNK). Këtu përfshihet njohja e Kosovës nga Serbia,...

Varhelyi: Të sigurohet qasje e shpejtë e vaksinave për rajonet e Ballkanit Perëndimor

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka ngritur sot shqetësimin në Këshillin Europian për qasjen e Ballkanit Perëndimor në vaksinat ndaj COVID-19. Varhelyi theksoi se...

Po investonte në Shqipëri/ Princit të mafies i sekuestrohen qindra miliona euro

Sipërmarrësit kalabrez Antonio Gallo, i arrestuar si pjesë e grupit mafioz italian Ndragheta, i janë sekuestruar të  dielën të gjitha paratë  cash që kishte...

“Mezi i kemi blerë shtëpitë”/ Pronarët e pallatit në sherr, banorët në protestë te Bashkia e Tiranës

Banorët e pallatit në ndërtim, nga dy biznesmenët Sino Llanaj dhe Albert Allmuça, të cilët kanë ndalur punimet pasi janë në proces gjyqësor, kërkojnë...

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Dhurata Çupi ka hedhur akuza ndaj qeverisë ku thotë se ka kryer masakër të vërtetë ndaj pronave publike që nga viti 2015.

Nga ana tjetër Çupi thekson se bëjnë propangandë duke reklamuar si suksese dhe arritje të gjitha projektet që sipas saj janë të realizuara nga kreu demokrat Lulzim Basha.

Deklarata e Dhurata Çupit:

Bëjnë propagandë duke reklamuar si suksese dhe arritje të gjitha projektet e realizuara e te përfunduara nga Lulzim Basha kur ishte ne krye te Bashkise se Tiranës, ndërsa vetë kanë kryer nje masakër të vertetë ndaj pronave e pasurisë publike në Tiranë prej 2015

Po qartësoj thjeshtë ato punë publike qe permendin vetë per turpin e tyre.

Parku i lodrave te Liqeni, u kundērshtua nga opozita dhe qytetarët pasi projekti kishte vetëm beton , kafe dhe restorant brenda lodrave dhe çmime punimesh marramendëse. Nën presionin e opozites , Veliaj ndryshoi projektin, pakësoi betonin dhe nuk ndërtoi kafe ,restorant brenda lodrave.

Projektin e Pazarit te Ri e gjeti të përfunduar nga stafi i Bashkisë nën drejtimin e Zotit Basha, investuar nga Projekti Amerikan i Zhvillimit. Kishte muaj negocimi, u nënshkrua kontrata dhe ishte gati fillimi i punimeve. Me ardhjen e z. Veliaj, ndryshoi projektin duke shtuar restorante klienteliste dhe pakësoi vendet e tregëtareve. Opozita thjeshte mbrojti te drejtat e tregëtareve dhe në fund pas presionit opozitar u detyrua te mos linte asnjë tregtar prej vitesh aktivitet aty, pa postin e tyre të tregtimit.

Zgjatimi i Bulevardit . Ishte një punë e jashtëzakonshme e stafit te bashkisë se Z. Basha. U miratua projekti. U miratua kredia sovrane. Filluan punimet. U pengua nga Rama dhe Veliaj. Me ardhjen në Bashki , Veliaj , ndryshoi projektin me shume zero prapa referuar projektit të Z. Basha. Ndryshoi planin territorial për bulevardin. Rregulloi klientelën e vet aty dhe sot pasuritë shtetërore anë bulevardit jane tjetërsuar. Opozita ka denoncuar aferat në këtë investim.

Së fundmi për Teatrin Kombëtar. Opozita mbështeti artistët në mbrojtje të simbolit të tyre. Ruajtjen e trashëgimisë kulturore. Ligjin e miratuar jashtë cdo llogjike shtetërore dhe ligjore e mohuan me pas. U detyruan te pranojne edhe që nuk do të bëhet me PPP. Miratuan nji VKM antiligjor, një VKB abuziv dhe i pabazuar ligjërisht. U tehoqën nga PPP dhe sot dëgjuam qe jane terhequr edhe nga projetki i ri. Edhe kjo nga presioni i opozitës

Opozita kundërshton me fakte që projekti është thjeshtë afere korruptive dhe klienteliste. Miliona euro ne kohen e varfërise ekstreme. Ndërkohë që troje publike ka dhe mund të ndërtohej një teater i ri në momentin e fuqisë financiare të buxhetit si dhe rikonstruksionin e teatrit aktual.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Grupi Ndërkombëtar i Krizave: Tri opsione për arritjen e kompromisit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Janë tri mundësi rreth kompromisit të mundshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, vlerëson Grupi Ndërkombëtar i Krizave (GNK). Këtu përfshihet njohja e Kosovës nga Serbia,...

Varhelyi: Të sigurohet qasje e shpejtë e vaksinave për rajonet e Ballkanit Perëndimor

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka ngritur sot shqetësimin në Këshillin Europian për qasjen e Ballkanit Perëndimor në vaksinat ndaj COVID-19. Varhelyi theksoi se...

Po investonte në Shqipëri/ Princit të mafies i sekuestrohen qindra miliona euro

Sipërmarrësit kalabrez Antonio Gallo, i arrestuar si pjesë e grupit mafioz italian Ndragheta, i janë sekuestruar të  dielën të gjitha paratë  cash që kishte...

“Mezi i kemi blerë shtëpitë”/ Pronarët e pallatit në sherr, banorët në protestë te Bashkia e Tiranës

Banorët e pallatit në ndërtim, nga dy biznesmenët Sino Llanaj dhe Albert Allmuça, të cilët kanë ndalur punimet pasi janë në proces gjyqësor, kërkojnë...

Situata pas motit të keq/ ARRSH: Ja segmentet ku ka bllokime rrugësh

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka raportuar lidhur me gjendjen e segmenteve rrugore në vend si pasojë e motit të keq, që ka sjellë vështirësi në...