Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Irani nxjerr pamjet: Si e rrëzuam avionin me 176 persona në bord (Film)

Nga 27.al 0

Irani ka pranuar se e ka qëlluar me raketë avionin ukrainas ku humbën jetën 176 viktima, por ka theksuar se ka qenë një gabim.

Shteti i fuqishëm i Lindjes së Mesme, ka pranuar se ushtria e tij “pa dashje” goditi avionin ukraninas te pasagjerëve, ku mbetet te vrare të gjithë 176 personat në bord.

Sipas deklaratave të Komandanti i Forcës Ajrore të Gardës Revolucionare Amirali Hadjizadeh, shkak për ngjarje ështe bërë një “gabim njerëzor” pasi aeroplani fluturoi afër një zone të ndjeshme që i përkiste Rojeve Revolucionare të Iranit.

Duke u marre gabimisht per nje “objektiv armiqësor”, avioni u godit nga një raketë, thuhet në deklaratë.

“Rojet Revolucionare” në Iran kanë marrë përgjegjësi të plotë për rrëzimin e avionëve të Ukrainës, pasi një komandant i lartë bëri deklarata publike për këtë ngjarje të rëndë.

“Unë do doja të mos isha gjallë që të dëshmoja një aksident të tillë të rëndë”- tha Amirali Hadjizadeh.

Ai shtoi se rojet e ngatërruan aeroplanin ukrainas për një avion sulmues dhe e qëlluan me një raketë me rreze të shkurtër. Duke përshkruar rrethanat në të cilat u shkaktua kjo tragjedi, Amirali Hadjizadeh deklaroi se vendimi i zi për rrëzimin e Boeing u mor brenda 10 sekondave.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej