Hypatia, bijë e të parëve tanë

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Nga Fahri Xharra*

Një pasdite tragjike e vitit 415 pas Krishtit, gjersa ishte duke e zhvilluar shkencën në mendjen e saj, ia mësyni masa e tërbuar nga fanatizmi fetar dhe e filloi djegën e vlerave të mëdha të Bibliotekës së Aleksandrisë dhe e mori Hypatinë duke e shkëputur nga realja  dhe e nxori në rrugë duke u rrah dhe dhunuar barbarisht deri në vdekje. Ishte fanatizmi fetar kundër dijës së shenjtë.

Hypatia e Aleksandrisë e lindur rreth vitit 370 pas Krishtit, e bija e Theonit të Aleksandrisë, matematikanit famëmadh të kohës, mbeti pionerja e rëndësisë së gruas në historinë e civilizimit njerëzor, një grua që përfaqësonte inteligjencën femërore dhe e cila aktivisht punonte për të mirën e njerëzimit. Ajo ishte diçka e posaçme që ngërthente në veti bukurinë dhe intelektin e lartë. Ajo ishte përgjegjëse për atë që që e bashkoi kukturën, dijen dhe të kuptuarit filozofik të së vërtetës njerëzore, Biblioteka e Aleksandrisë.

Biblioteka e Aleksandrisë ishte historikisht vendi ku mësohej, hulumtohej dhe i dhurohej njerëzimit ajo që nuk blihet me para dija, kultura dhe shkenca.

Theoni, i ati i Hypatisë ia mësoi të bijës matematikën dhe astronominë, por thuhet që Libri III i Teorisë së versionit të Teonit për Almagestin e Ptolomeut, ku paraqitej modeli i Universit, i cili mbeti i heshtur deri në kohën e Kopernikut dhe Galileos, ishte vepër kryekëput e Hypatisë.

A ishte Hypatia filozofja më e madhe e Aleksandrisë dhe martire e vërtetë e vlerave të të mësuarit?

Ajo u shndërrua në copë e grimë nga një grup “qeniesh njerëzore, jo pse ishte grua, por sepse mësimi i saj ishte aq i thellë, aftësitë e saja dialektike aq të shtrira gjerë e gjatë, saqë i pengonte ata që e donin heshtjen mendore të saj.

Të ballafaqoheshin me Hypatinë ishte e pa mundur, ndaj ata zgjodhën vrasjen e saj.

* Shkrimi i kushtohet mbesës sime, Arbanës

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...