Holokausti/ PDIU: Harresa e viktimave të gjenocidit, krim jo vetëm ndaj viktimave, por edhe brezave të ardhshëm

Duhet të lëçisni

Mbeten në fuqi masat anti-Covid, vijon kufizimi i lëvizjes në orën 20:00 deri në 06:00

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që të lë në fuqi masat shtrënguese në përpjekje për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Në një deklaratë për...

Mblidhet komiteti i ekspertëve, Fico: 79% e rasteve në dy javët e fundit të moshave nga 24-54 vjeç

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur në mbledhjen e komitetit të ekspertëve për situatën e COVID-19 në vend. “Kemi qenë tejet të vëmendshëm në...

Minatori humbi jetën, arrestohet armatori i minierës në Bulqizë, procedohet brigadieri

Minatori Fiqiri Karaj humbi jetën ditën e djeshme ndërsa punonte në një nga galeritë e zonës D në një minierë të Bulqizës. Në lidhje me ngjarjen, policia...

Nis vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve në Berat

Këtë të enjte pritet që fushata e vaksinimit të fillojë dhe në Berat. Raportohet se vaksinimi do të bëhet në hollin e Pallatit të Kulturës...
Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet, kujton sot Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, ku ranë viktima të gjenocidit të Gjermanisë naziste gjashtë milionë hebrenj.
Përmes një deklarate për shtyp, PDIU deklaron se harresa dhe mohimi i viktimave të gjenocidit, veçanërisht në nivelin shtetëror, është krim jo vetëm ndaj viktimave të pafajshme, por edhe brezave të ardhshëm pasi shkatërron përspektivën e paqtimit mes popujve.
Deklarata e plotë
Këtë vit, ne përkujtojmë 77-vjetorin e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë, ndaj askush nuk i kupton më mirë se ne dhimbjet e përmasave të tilla. PDIU angazhohet për të bashkuar forcat me këdo që përpiqet të rrisë ndërgjegjësimin e publikut dhe kërkojë drejtësi për çështjet e krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit.
Holokausti është një nga kapitujt më të errët të historisë njerëzore. 27 janari, që përkon me përvjetorin e çlirimit të kampeve të vdekjes Auschvitz-Birkenau, shënohet si ditë e kujtesës së Holokaustit, por edhe çdo gjenocidi tjetër.
Sot, ne nderojmë të mbijetuarit dhe historitë e tyre të guximit, shpresës dhe këmbënguljes kundër së keqes. Po ashtu, përulemi me mirënjohje ndaj heronjve shqiptarë që shpëtuan hebrenjtë sipas parimit “shtëpia e shqiptarit është e Zotit dhe e mikut”.
Përkujtimi i viktimave të Holokaustit mbetet i rëndësishëm për sa kohë që shprehjet e ndryshme të urrejtjes dhe dhunës me bazë racore, etnike, apo fetare vazhdojnë të rishfaqen në mënyra të ndryshme.
Harresa dhe mohimi i viktimave të gjenocidit, veçanërisht në nivelin shtetëror, është krim jo vetëm ndaj viktimave të pafajshme, por edhe brezave të ardhshëm pasi shkatërron përspektivën e paqtimit mes popujve.
Në këtë ditë, përulemi me nderim të thellë para kujtimit të viktimave të Holokaustit dhe shprehim solidaritetin tonë për popullin mik hebre dhe komunitetin hebre të Shqipërisë. Këtë vit, ne përkujtojmë 77-vjetorin e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë, ndaj askush nuk i kupton më mirë se ne dhimbjet e përmasave të tilla.
PDIU angazhohet për të bashkuar forcat me këdo që përpiqet të rrisë ndërgjegjësimin e publikut dhe kërkojë drejtësi për çështjet e krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit.
“Kurrë më! – Never Again!”

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mbeten në fuqi masat anti-Covid, vijon kufizimi i lëvizjes në orën 20:00 deri në 06:00

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që të lë në fuqi masat shtrënguese në përpjekje për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Në një deklaratë për...

Mblidhet komiteti i ekspertëve, Fico: 79% e rasteve në dy javët e fundit të moshave nga 24-54 vjeç

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur në mbledhjen e komitetit të ekspertëve për situatën e COVID-19 në vend. “Kemi qenë tejet të vëmendshëm në...

Minatori humbi jetën, arrestohet armatori i minierës në Bulqizë, procedohet brigadieri

Minatori Fiqiri Karaj humbi jetën ditën e djeshme ndërsa punonte në një nga galeritë e zonës D në një minierë të Bulqizës. Në lidhje me ngjarjen, policia...

Nis vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve në Berat

Këtë të enjte pritet që fushata e vaksinimit të fillojë dhe në Berat. Raportohet se vaksinimi do të bëhet në hollin e Pallatit të Kulturës...

Atentati mafioz në mes të Tiranës, kush është i famshmi Behar Sofia

Të tjera detaje dalin në dritë nga atentati mafioz që iu bë sot në mes të Tiranës një 65-vjeçari nga Berati, i cili mbeti...