Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Habiten shkencëtarët, zbulohet një vrimë e zezë e re më afër tokës se çdo herë tjetër (film)

Nga Ejona 0

Një vrimë e zezë për të cilën thuhet se po fshihej është zbuluar më afër Tokës se çdo herë tjetër.

Vrima e zezë e sapohapur është rreth 1,011 vite dritë larg sistemit tonë diellor, e cila mund të duket si një distancë e madhe, por në të vërtetë është akoma 2.500 vite dritë më afër se ajo më e afërtae zbuluarpara kësaj.

Studiuesit që e zbuluan nuk ishin në kërkim të vrimave të zeza, por përkundrazi donin të mësonin më shumë rreth yjeve që rrotullonin njëri-tjetrin.

Megjithëse shkencëtarët kanë studiuar sistemin e yjeve që nga vitet 1980, vrima e zezë kishte kaluar pa u vënë re deri vonë, raporton National Geographic.

Astronomi Kareem El-Badry, një student doktorant në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, shpjegoi: Studiuesit kanë vlerësuar prej kohësh se Rruga e Qumështit është shtëpia e qindra miliona vrimave të zeza, megjithëse shumica e atyre në galaktikën tonë janë të padukshme, që do të thotë mënyra e vetme për t’i gjetur ato është duke vëzhguar efektet e tyre gravitacionale në objektet përreth.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej