Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Greqia zgjedh presidenten e parë femër në historinë e vendit

Nga 27.al 0

Katerina Sakelaropulu është zgjedhur gruaja e parë presidente e Greqisë, pas votimit në parlamentin e vendit. Ajo mori 261 vota pro. Nga 294 deputetët e pranishëm në sallë në momentin e votimit ajo mori mbështetjen e 157 deputetëve të Demokracisë së re dhe 82 të Syrizës, si dhe 22 të lëvizjes për ndryshim.

Si rrallëherë dy partitë kryesore në Greqi kanë mbajtur të njëjtin qëndrim duke mbështetur kandidaturën e saj.

Presidentja e 13 e vendit pason Prokopis Pavlopulos në postin më lartë. Sakelaropulu do të kryejë betimin e saj në një ceremoni solemne menjëherë pas përfundimit të mandatit të presidentit aktual në 13 mars.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej