Greqia “tregon dhëmbët”, blen automjetet e reja luftarake

Duhet të lëçisni

Kërcënohet avokati i Emiljano Shullazit, zbulohet sms-ja

Kërcënohet avokati i Emiljano Shullazit, Vladimir Meçe. Raportohet se avokati i Shullazit është kërcënuar me sms. Rasti është denoncuar nga vetë ai në policinë e...

Pandemia, 5,172 raste aktive me koronavirus në Kosovë

5,172 raste aktive me koronavirus janë aktualisht në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është...

Mitsotakis merr dozën e dytë të vaksinës

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka marrë dozën e dytë të vaksinës, mëngjesin e kësaj të hëne. Kryeministri u vaksinua në spitalin “Attikon” pak pas orës...

Basha kujton Pjetër Arbnorin: Nuk bëri kurrë kompromis me të keqen, politikan i rrallë

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka kujtuar politikanin e njohur Pjetër Arbnori. Përmes një statusi në “Facebook”, Basha shprehet se Arbnori nuk bëri kompromis asnjëherë...

Ushtria greke është pajisur me automjete të reja të blinduara. Mediat fqinje e raportojnë si “dritë jeshile”, e cila do të sjellë më shumë rezultat në mbrojtjen e vendit.

Mundësia për të blerë automjetet e blinduara M1117 Guardian u identifikua nga zyrtarët e Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare dhe që nga ajo kohë ata kanë punuar në heshtje deri në përfundimin e marrëveshjes.

M1117 Guardian është një automjet i zhvilluar në fund të viteve 90 dhe mund të përballojnë edhe një shpërthim të 5 minave dhe predha artilerie 155 mm që shpërthejnë në një distancë prej 15 metra nga automjeti.

M-1117 peshon 13.4 ton dhe është 6 metra i gjatë, 2.6 metra i gjerë dhe 2.6 metra i lartë. Automjeti është mundësuar nga një motor 8.3 litërsh Cummins me naftë që prodhon 260 kuaj fuqi. Shpejtësia e tij maksimale arrin rreth 100 kilometra në orë.

Versioni i automjetit që do të merret nga ushtria greke do të jetë në gjendje të mbajë pesë persona, ndërsa armatimi që solli kur lëvizte për ushtrinë amerikane përfshinte një mitraloz 12,7 mm dhe një granatëhedhës automatik 40 mm Mk.19.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kërcënohet avokati i Emiljano Shullazit, zbulohet sms-ja

Kërcënohet avokati i Emiljano Shullazit, Vladimir Meçe. Raportohet se avokati i Shullazit është kërcënuar me sms. Rasti është denoncuar nga vetë ai në policinë e...

Pandemia, 5,172 raste aktive me koronavirus në Kosovë

5,172 raste aktive me koronavirus janë aktualisht në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është...

Mitsotakis merr dozën e dytë të vaksinës

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka marrë dozën e dytë të vaksinës, mëngjesin e kësaj të hëne. Kryeministri u vaksinua në spitalin “Attikon” pak pas orës...

Basha kujton Pjetër Arbnorin: Nuk bëri kurrë kompromis me të keqen, politikan i rrallë

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka kujtuar politikanin e njohur Pjetër Arbnori. Përmes një statusi në “Facebook”, Basha shprehet se Arbnori nuk bëri kompromis asnjëherë...

Përfshihet nga flakët kati i dytë i banesës, ndërron jetë 42-vjeçari në Pogradec

Një person ka gjetur vdekjen në Pogradec, pasi shtëpia e tij është përfshirë nga zjarri. Ngjarja ndodhi rreth orës 06:00, në fshatin Vërdovë. Policia bënë...