Gliko me Mandarina, delikatesë e ëmbël shqiptare

Duhet të lëçisni

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Është koha për mandarina.

Me ëmbëlsi të lehtë, delikate në shije e fantastike aq sa, vështirë se mund të hash një kokërr e më pas të ndalosh, mandarinat janë frutat më të dashura e ndër më të preferuarat e shqiptarëve.

Më të mirat e stinës, të gatuara në mënyrën më speciale, tradicionale shqiptare atë të glikosë, gostisë së artë nga duart e amvisave shqiptare.

Një recetë për të mos u humbur ndërkohë që aktualisht tregjet janë të mbushura plot me mandarina.

Kjo ëmbëlsirë fantastike, jo vetëm që do të ëmbëlsojë të dashurit në familje por mund të ofrohet gjithashtu si një dhuratë unike për miqtë e të afërmit.

Si të përgatisim glikonë me mandarina në shtëpi

Përbërësit

1 kg mandarina (zgjidhni kokrra të vogla)

800 gr sheqer

3 gota me ujë

Lëngu i një gjysme kokrre limoni

Përgatitja

Mandarinat i pastrojmë me ujë të bollshëm.

I vendosim në një tenxhere me ujë dhe i lëmë të zjejnë rreth 30 minuta nga koha e nisjes së vlimit.

Në këtë moment, kur lëngu të jetë bërë në ngjyrëtë verdhë i heqim nga zjarri.

Hedhim ujin dhe mandarinat i shpëlajmë me ujë të ftohtë.

I vendosim sërish në tenxhere me ujë dhe i zjejmë për 30 minuta të tjera.

I heqim nga zjarri dhe i shpëlajmë sërish me ujë të ftohtë.

Më pas, i hedhim në tenxhere, shtojmë sheqerin dhe ujin dhe i vendosim në zjarr të ngadaltë që të zjejnë.

Gjatë procesit të zjerjes duhet të jeni të kujdesshëm që të hiqni shkumën që formohet.

Në momentin kur shkuma nis të shtohet edhe më shumë shtojmë lëngun e limonit dhe e trazojmë menjëherë për pak sekonda dhe e heqim nga zjarri.

Tenxheren me glikotë e mandarinave e lëmë të ftohet dhe më pas e hedhim në vazo qelqi.

Kjo gliko ruhet në frigorifer ose në vende të ftohta dhe të errëtaShërbehet me kek, biskota, akullore por edhe me çaj apo kafe. 

http://agroweb.org/organike/gliko-mandarina-delikatese-e-embel-shqiptare/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...