Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Gazetarët i quan kazan”/ Oxfordi dhe Reuters Institute “shuplakë” Ramës për ligjin e censurës

Nga Media 0

Reuters Institute dhe Oxford University kanë publikuar sot një raport për situatën e gazetarëve në Europë.

Në atë raport janë ndalur dhe te vendi ynë ku përmendemi te “retorika anti-gazetare nga politikanët” ku  kritikojnë ashpër kryeministrin Edi Rama për sjelljen e tij ndaj gazetarë në Shqipëri dhe për ligjin e ashtuquajtur “anti-shpifje” të miratuar së fundmi në Kuvend ku censurohen mediat.

“Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama u referohet shpesh gazetarëve si kosh mbeturina (kazan), ndërsa lideri i opozitës Lulzim Basha i referohet mediave si “të kapura dhe të blera|. Çuditërisht, Shqipëria sapo ka miratuar një seri të ligjeve anti-shpifje që lejojnë agjencitë qeveritare të dëgjojnë ankesat në lidhje me faqet e lajmeve, të kërkojnë tërheqje, të vendosin gjobë dhe të pezullojnë veprimtarinë e tyre.” – thuhet në raport.

Kujtojmë se për ligjin për censurimin e mediave, kryeministri Edi Rama u kritikua ashpër dhe nga Komisioni Europian, OSBE, Këshilli i Europës dhe shumë organizata të tjera ndërkombëtare.

(Kliko këtu për studimin e plotë)

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej