“Gazetarët i quan kazan”/ Oxfordi dhe Reuters Institute “shuplakë” Ramës për ligjin e censurës

Duhet të lëçisni

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, ja te cila grupmoshë shfaqet

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të...

Reuters Institute dhe Oxford University kanë publikuar sot një raport për situatën e gazetarëve në Europë.

Në atë raport janë ndalur dhe te vendi ynë ku përmendemi te “retorika anti-gazetare nga politikanët” ku  kritikojnë ashpër kryeministrin Edi Rama për sjelljen e tij ndaj gazetarë në Shqipëri dhe për ligjin e ashtuquajtur “anti-shpifje” të miratuar së fundmi në Kuvend ku censurohen mediat.

“Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama u referohet shpesh gazetarëve si kosh mbeturina (kazan), ndërsa lideri i opozitës Lulzim Basha i referohet mediave si “të kapura dhe të blera|. Çuditërisht, Shqipëria sapo ka miratuar një seri të ligjeve anti-shpifje që lejojnë agjencitë qeveritare të dëgjojnë ankesat në lidhje me faqet e lajmeve, të kërkojnë tërheqje, të vendosin gjobë dhe të pezullojnë veprimtarinë e tyre.” – thuhet në raport.

Kujtojmë se për ligjin për censurimin e mediave, kryeministri Edi Rama u kritikua ashpër dhe nga Komisioni Europian, OSBE, Këshilli i Europës dhe shumë organizata të tjera ndërkombëtare.

(Kliko këtu për studimin e plotë)

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, ja te cila grupmoshë shfaqet

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të...

Heq dorë nga gara për KQZ-në e re, Bledar Skënderi në krye të AKU-së

Ish-anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi pritet që të emërohet në krye të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Raportohet se Skënderi pritet që të emërohet zyrtarisht në...