Foto/ Të paktën 10 të vdekur nga të shtënat masive në New York

0
46

Të paktën 10 persona u vranë pasditen e sotme nga të shtënat masive në një supermarket në Buffalo, Nju Jork, ka deklaruar policia e Buffalos për Associated Press.

Detajet mbi numrin e personave të tjerë të qëlluar në Tops Friendly Market dhe kushtet e tyre nuk ishin të disponueshme menjëherë. Policia e Buffalo stha më herët pasdite se sulmuesi i dyshuar, të cilit nuk i është zbuluar identiteti, është në paraburgim.

Dy zyrtarët nuk janë lejuar të flisnin publikisht për këtë çështje dhe e bënë këtë në kushte anonimiteti.

Zyrtarët e policisë dhe një zëdhënës i zinxhirit të supermarketeve nuk iu përgjigjën menjëherë mesazheve nga Associated Press që kërkonin koment.

Mësohet se personi i armatosur ka hyrë në supermarket me një pushkë dhe hapi zjarr. Hetuesit besojnë se njeriu mund të ketë qenë duke transmetuar drejtpërdrejt të shtënat dhe po shqyrtojnë nëse ai kishte postuar një manifest në internet.

Zyrtari paralajmëroi se hetimi ishte në fazat e tij paraprake dhe se autoritetet nuk kishin dalluar ende një motiv të qartë, por po hetonin nëse të shtënat kishin motive racore.

Supermarketi është në një lagje kryesisht të zezë, rreth 3 milje (5 kilometra) në veri të qendrës së qytetit Buffalo. Zona përreth është kryesisht rezidenciale, me një dyqan Family Dollar dhe stacion zjarri pranë dyqanit.

Dëshmitarët raportuan se personi i armatosur kishte veshur veshje të stilit ushtarak dhe parzmore.

Braedyn Kephart dhe Shane Hill, të dy 20 vjeç, u tërhoqën në parking pikërisht kur sulmuesi po dilte. Ata e përshkruan atë si një mashkull të bardhë në fund të adoleshencës ose në fillim të të njëzetave, me kamo të plotë, një helmetë të zezë dhe atë që dukej të ishte një pushkë.

“Ai po qëndronte aty me armën në mjekër. Ne ishim duke thënë, se cfarë dreqin po ndodh? Pse ky fëmijë ka një armë në fytyrë?” tha Kephart. Ai ra në gjunjë. “Ai hoqi helmetën, hodhi armën dhe u ndalua nga policia.”

Policia mbylli bllokun, të rreshtuar nga spektatorët dhe me shirit të verdhë rrethoi parkingun e plotë. Kryetari i bashkisë Byron Broën dhe ekzekutivi i qarkut Erie Mark Poloncarz ishin në vendngjarje të shtunën vonë pasdite, u mblodhën në një parking përballë dyqanit Tops dhe pritej t’i drejtoheshin mediave.

Guvernatori Kathy Hochul shkroi në Tëitter se ajo “po monitoronte nga afër të shtënat në një dyqan ushqimesh në Buffalo”, vendlindja e saj. Ajo tha se zyrtarët shtetërorë u kanë ofruar ndihmë autoriteteve lokale. Zyra e Sherifit të Qarkut Erie tha në mediat sociale se urdhëroi të gjithë personelin në dispozicion për të ndihmuar policinë e Buffalo.

Të shtënat erdhën pak më shumë se një vit pas një sulmi në mars 2021 në një ushqimore të King Soopers në Boulder, Kolorado, që vrau 10 njerëz. Hetuesit nuk kanë dhënë asnjë informacion se pse ata besojnë se personi i akuzuar në atë sulm kishte në shënjestër supermarketin./ Associated Press