Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Formacioni kuqezi, Reja ka gati skemën anti-Turqi, Roshi zëvendëson Hysajn

Nga 27-shi 0

Trajneri Edy Reja ka pak dyshime për formacionin që do të hedhë në fushën e lojës më 11 tetor. Problemi i vetëm mbetet zëvendësimi i kapitenit Elseid Hysaj, i cili pritet të zëvendësohet nga Odise Roshi.

Një aktivizim i ngjashëm si ai me Francën, por me yllin kuqezi që këtë herë do të luajë në pozicionin e tij natyral. Roshi është një mesfushor i mirëfilltë krahu, por duke vlerësuar specifikën e skemës dhe forcën e kundërshtarit, 28-vjeçarit do t’i duhet të sakrifikojë më tepër në fazën mbrojtëse.

Përsa i takon pjesës tjetër të formacionit, Reja i qëndron besnik ekipit që fitoi 4-2 ndaj Islandës, gjatë muajit shtator. Ismajili, Dermaku dhe Gjimshiti do të rreshtohen përpara portierit Strakosha. Në mesfushë konfirmohet treshja e përbërë nga Bare, Gjasula e Memushaj, që përveç forcës fizike garantojnë dhe cilësi, me Lenjanin që do të luaj nga krahu i majtë. Sulmi mbetet i pandryshuar me Cikalleshin dhe Manajn, të cilët do të ndihmojnë shokët sa herë të jetë nevoja kanë, pa harruar edhe detyrën të finalizojnë kundërsulmet e kuqezinjve.

Turqia dhe Shqipëria përballen në Stamboll, mbrëmjen e 11 Tetorit. Turqit kryesojnë Grupin H kualifikues me 15 pikë pas 6 ndeshjeve, ndërsa kuqezinjtë pozicionohen në vendin e katërt me 9 pikë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej