Fiqtë e njomë janë një ilaç i pabesueshëm për të luftuar këtë sëmundje

Duhet të lëçisni

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Fiqtë e freskët, kur krahasohen me homologët e tyre të tharë, janë më të ulët në kalori dhe përmbajtje sheqeri, gjë që i bën ata një alternative më të sigurt për diabetikët. Fiqtë e thatë, nga ana tjetër, janë një burim i përqendruar i kalciumit. A e dini se një fik i vetëm është i mbushur me sa më shumë 13 mg kalcium!

Fiqtë janë gjithashtu të mbushur me vitamina A, B dhe minerale si fosfori, kalciumi, hekuri dhe kaliumi. Një faktor tjetër që i bën fiqtë të preferuar në mesin e nutricionistëve është përmbajtja e tij e lartë e fibrave. Ushqimet e pasura me fibra ndihmojnë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe mbajnë nën kontroll nivelet e kolesterolit tuaj. Konsumimi i ushqimeve të tilla ndihmon në nxitjen e një ndjenje të ngopjes, gjë që ju bën të keni më pak bezdi dhe lehtëson humbjen e peshës në planin afatgjatë. Fibra është gjithashtu shumë e rëndësishme në ruajtjen e shëndetit të mirë të tretjes. Ndoshta kjo është arsyeja pse konsumimi i fiqëve të njomët ka qenë një nga mjetet juridike shtëpiake më të besueshme në Indi për të kuruar kapsllëkun.

Kapsllëku dhe si ta trajtojmë atë?

Kapsllëku përcaktohet si një gjendje kur një person ka vështirësi në zbrazjen ose pastrimin e zorrëve. Sipas një studimi të fundit, rreth 22 përqind e indianëve vuajnë nga kapsllëku. Megjithatë mbetet një nga kushtet më pak të diskutuara në vend. Nëse lihet pa trajtuar, kapsllëku kronik mund të çojë në çarje anale, kruajtje, dhimbje dhe madje edhe gjakderdhje. Kapsllëku i butë nga ana tjetër mund të shmanget me një grusht hapash parandalues dhe mjete shtëpiake. Ngrënia e 2-3 fiqve të thatë të zhytur në ujë brenda natës është njëra prej tyre.

Sipas librit ‘Healing Foods’ nga Susan Curtis, Pat Thomas dhe Dragana Vilinac, fiqtë janë një burim i jashtëzakonshëm i fibrave. Përfshirja e ushqimeve të pasura me fibra është thelbësore për mirëmbajtjen e një sistemi të shëndetshëm të tretjes, i cili nga ana tjetër mund të rezultojë i efektshëm në uljen e shanseve të kapsllëkut.

Fibrat zbusin jashtëqitjen dhe ndihmojnw në lehtësimin e kapsllëkut. Fiku është një nga laksativët më të mirë natyrorë që mund të shtoni në dietën tuaj. Dy fiq të tharë ose të pjekur janë një burim i jashtëzakonshëm i fibrave të tretshme, ku pwrveç kapsllëkut, mund të ndihmojnë në lehtësimin e çështjeve të tjera të tretjes si Sindromi i Zorrës së Irritueshme.

Si të hani fiq për të menaxhuar kapsllëkun?

1. Hidhni 2-3 fiq të thata në ujë dhe lërini ato gjatë natës.

2. Konsumoni ato në mëngjes

Për rezultate më të mira, përsërisni këtë çdo ditë për një muaj, çdo mëngjes. Për menaxhimin afatgjatë të kapsllëkut, është e domosdoshme që të konsumojmë një dietë të shëndetshme me ushqime të pasura me fibra, si drithërat integrale, perimet, frutat dhe sallatat.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...