Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Festivali “Marie Kraja”, gara e zërit operistik kur Rama ishte Ministër Kulture (film)

Nga Ejona 0

Ju kujtojmë sot një përvjetor të veçantë për muzikën operistike shqiptare.

20 vite më parë Festivali Ndërkombëtar i Vokalit Operistik “Marie Kraja” shënoi ditën e themelimit të tij.

Që nga edicioni i parë, ky Festival ka zbuluar solistët e ardhshëm të TKOB.

Më 31 Janar 1999, Festivali nisi siparin e parë me Ministër Kulture Z.Edi Rama.

Gjatë Festivalit, Presidenti i saj i dorëzoi çmimin “Marie Kraja” sopranos Marjana Leka.

Materiale filmike ekskluzive nga Enkel Demi

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej