Epitafi (Unë jam çame)

Duhet të lëçisni

Shpërndante drogë në zona të ndryshme të Tiranës, arrestohet 21-vjeçari. Sekuestrohet kanabis dhe kokainë, ja sa i shiste dozat

Policia e Tiranës ka goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve duke arrestuar një 21-vjeçar që shpërndante lëndë narkotike në...

Vijon situata problematike nga reshjet e dëborës në Skrapar, 4 fshatra pa drita prej më shumë se 2 ditësh

Vijon të jetë problematike situata nga reshjet e dëborës në Skrapar. Reshjet e pandërprera gjatë gjithë natës kanë shkaktuar probleme me lëvizjen e automjeteve...

U arrestua për vrasjen e ish deputetit, babai i Marjan Kolës: Të lirohet, nuk ka prova

Këtë të shtunë kanë reaguar familjarët e Marjan Kolës, i cili është arrestuar si bashkëpuntor në vrasjen e ish-deputetit Pashko Ujkan në Shkodër. Familjarët kërkojnë...

Messi: Ndonjëherë do të doja të kaloja pa u vënë re, me CR7 mbajtëm konkurrencën gjatë

Leo Messi arriti një moment historik të hënën e kaluar që mund të mos e shohim më në historinë e futbollit. Ylli argjentinas mori Topin e Artë...

Nga Matilda Omeri

Mendje e shpirt po duan të mi kthejnë në tabula rasa,

e të më lënë pa ty.

A munden vallë me nda shpirtin nga shpirti?

Emrin tënd e emrin tim po ma tjetërsojnë,

e kjo nuk po ësht’ mjaft.

Po duan me ma ndalu gojës shqiptimin e tëndit emër,

siç më ndaluan për me t’vajtu.

Por, mua natyra më lindi femër,

andaj unë dashuroj mosbindjen.

Deti im më mësoi të lundroj stuhive,

e dashuria ime më mësoi të sfidoj vdekjen e harresën.

Ndaj dëgjomë …

 

Edhe atëherë, kur duna shkretëtirash të mbetura mendjesh e shpirtërash,

do duan të të groposin humbëtirash.

Gërmat e emrit tënd,

që dhimbja,

sekondave që harkojnë kohën, shton veç rëndesë.

Një nga një do t’i latojë nëpër kockat e mia,

e kockat shpatë do t’i bëj.

E nëse betejat për ty do të humb,

përdhe kurrë nuk do të plandosem si frikacake.

Të fundit armë, ato shtatë gërma të emrit tënd,

ajo shpatë prej kocke,

të më bëhet epitaf,

e mbi të, të shkruhet …

unë jam ÇAME.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Shpërndante drogë në zona të ndryshme të Tiranës, arrestohet 21-vjeçari. Sekuestrohet kanabis dhe kokainë, ja sa i shiste dozat

Policia e Tiranës ka goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve duke arrestuar një 21-vjeçar që shpërndante lëndë narkotike në...

Vijon situata problematike nga reshjet e dëborës në Skrapar, 4 fshatra pa drita prej më shumë se 2 ditësh

Vijon të jetë problematike situata nga reshjet e dëborës në Skrapar. Reshjet e pandërprera gjatë gjithë natës kanë shkaktuar probleme me lëvizjen e automjeteve...

U arrestua për vrasjen e ish deputetit, babai i Marjan Kolës: Të lirohet, nuk ka prova

Këtë të shtunë kanë reaguar familjarët e Marjan Kolës, i cili është arrestuar si bashkëpuntor në vrasjen e ish-deputetit Pashko Ujkan në Shkodër. Familjarët kërkojnë...

Messi: Ndonjëherë do të doja të kaloja pa u vënë re, me CR7 mbajtëm konkurrencën gjatë

Leo Messi arriti një moment historik të hënën e kaluar që mund të mos e shohim më në historinë e futbollit. Ylli argjentinas mori Topin e Artë...

Armë pa leje dhe municion luftarak në banesë, pranga 28 vjeçarit në Durrës

Një 28 vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Durrësit pasi akuzohet për armëmbajtje pa leje. Arrestimi i të riut Silvestër Grillos është bërë...