Emrin i Maqedoninë, Ivanov nuk pranon propozimin e Egra Mones

0
1108

Bisedimet për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë janë në fazën përfundimtare ndonëse gjatë këtyre ditëve është përfolur si emër i mundshëm “Egra Omnes”.
Emri i ri i Maqedonisë është i papranueshëm nga presidenti Gjorge Ivanov i cili ka deklaruar se nuk do të pranojë këtë marrëveshje midis dy vendeve.
Qëndrimi i Presidentit Ivanov është principiel, njëherit edhe konsiztent me qëndrimet e të gjithë presidenteve të deritanishëm të Maqedonisë. Ky qëndrim është se presidenti Ivanov nuk pranon zgjidhje për emrin për përdorim të përgjithshëm ose Erga Omens.

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.