Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Emri i Maqedonisë, grekët paralajmërojnë protesta të reja në Athinë

Nga Klodiana 0

Pak ditë përpara Samitit të NATO-s në Bruksel kur Maqedonia pritet të marrë ftesën për anëtarësim në Aleancë, më 8 korrik në Athinë janë paralajmëruar protesta kundër zgjidhjes që do të përmbante termin “Maqedoni”. Ndërkaq protesta e një dite më parë në 24 qytetet e ndryshme të Greqisë kaloi përgjithësisht e qetë dhe pa pjesëmarrje masive sikurse protestat e shkurtit.

Por sipas organizatorit të protestës Oton Jakovidis qëllimi i protestës së fundit nuk ishte pjesëmarrja masive por betonimi i qëndrimit grek kundër përdorimit të termit “Maqedoni” nga fqinji si dhe organizimi i referendumit për cilëndo emër për të cilën palët do të bien dakord.

Zëdhënëses të Grekëve të Pavarur, partnerit të koalicionit qeveritar të kryeministrit Cipras, mobilizimi përmes protestave forcon pozitat negociuese të grekëve.

Protesta e një dite më parë është vlerësuar si e suksesshme edhe për numrin e pjesëmarrësve por edhe faktit që kaloi pa incidente. Ata morën mbështetjen e partive opozitare, autoriteteve lokale por edhe nga priftërinjtë.

/Alsat M/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej