Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ekspertët: Covid-19 ka pësuar mutacion, përhapet më shpejt, por është më pak vdekjeprurës

Nga Ejona 0

Koronavirusi ka pësuar mutacion, që përhapet më shpejt. Mirëpo, nuk ka mutacione kaq të rënda sa mutacionet e mëparshme të virusit.

Ky është përfundimi i një studimi të publikuar në revistën mjekësore “Cell”, dhe ndan informacione për sekuencat gjenetike që kanë treguar një lloj mutacioni të versionit fillestar të virusit që po bëhet më dominant.

Shkencëtarët jo vetëm që kanë kontrolluar sekuencat gjenetike, por edhe kanë kryer eksperimente që përfshijnë njerëz, kafshë por edhe qeliza.

Ata e emërtuan “G614” mutacionin e ri të virusit dhe theksojnë se forma e re, më e zbutur, e koronavirusit është përhapur nga Europa për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Është më dominuesi, sa i përket infektimit të personave”, shprehet Erica Ollman Saphire, e cila ishte pjesë e ekipit ndërkombëtar kërkimor.

Ekspertë të shëndetit kanë zbuluar se koronavirusi pëson mutacione shumë më ngadalë se viruset e tjera, si psh ai i gripit.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej