Efektivit 25-vjeçar i gjenden në banesë antidepresivë e fishekë pistolete

0
114

Lubjan Zaimit, efektivit që qëlloi për vdekje kolegun e tij dy ditë më parë në komisariatin nr.3 të Tiranës i është gjetur në shtëpi 56 copë fishekë pistolete, antidepresiv ‘Seroquel’, i cili përdoret për skizofreni dhe çrregullimet bipolare.

Nga hetimet paraprake se autori rezulton se kurohej me ilaçe degresive.

Burime  bëjnë me dije se ka nisur sepse Saliasi ironizonte kolegun e tij, që prej më shumë se një viti shërbente në radhët e Policisë së Shtetit. Në dëshminë e tij, autori ka thënë se viktima e ka ngacmuar me fjalë dhe se gjithë kohës që hasej me të, efektivi e bullizonte, deri në momentin që nuk ka duruar më dhe ka nxjerrë armën.

Viktima, Çaush Saliasi kishte mbi 20 vite që punonte si efektiv në Polici, ndërsa Zaimi i ishte bashkuar uniformave blu rreth 1 vit e gjysmë më parë.

Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 21:20 në ambientet e brendshme të komisariatit, konkretisht në zyrën e instruktazhit, pak para se të merrnin turnit.

Ata janë konfliktuar edhe më herët, teksa referuar dëshmisë së 25-vjeçarit, thotë se e qëlloi “pasi e tallte prej kohësh”.