Edhe Gjermania mbështet heqjen e Rusisë nga sistemi Swift

0
193

Gjermania ka mbështetur vendosjen e kufizimeve “të synuara dhe funksionale” për heqjen e Rusisë nga sistemi i pagesave Swift.

“Ajo që na nevojitet është një kufizim i synuar dhe funksional i Swift,” thanë Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock dhe Ministri i Ekonomisë Robert Habeck në një deklaratë të përbashkët.

Qeveria po punon se si të kufizojë dëmin kolateral të kufizimeve.

Gjermania është vendi i fundit i BE-së që hoqi kundërshtimin ndaj sanksionit, pasi kryeministri i Italisë Mario Draghi dhe udhëheqësi hungarez Victor Orban sinjalizuan mbështetjen e tyre më herët të shtunën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai ishte “mirënjohës” ndaj vendeve të BE-së për vendimin.