E thotë studimi spanjoll: Kjo vitaminë i ul me 60% vdekjet nga COVID

Duhet të lëçisni

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Në bazë të një studimi të ri të kryer nga një ekip kërkimor spanjoll, rezulton se ka një ulje të vdekshmërisë në pacientët e infektuar me Covid-19 që ishin trajtuar me kalcifediol, metaboliti kryesor i vitaminës D3.

Bazuar në një total prej 930 pacientësh të pranuar në njësitë Covid të Spitalit del Mar në Barcelonë midis 1 marsit dhe 31 majit 2020, trajtimi me kalciferol uli nevojën për kujdes intensiv me më shumë se 80%.

Analiza statistikore tregoi se nga 551 pacientë që u trajtuan me kalcifediol, 36 prej tyre vdiqën, ndërsa nga 379 pacientët që nuk morën trajtimin me këtë vitaminë, numri i të vdekurve ishte 57.

Kjo tregoi se për nivelet e vitaminës D, moshën, seksin dhe sëmundjet shoqëruese trajtimi uli vdekshmërinë me më shumë se 60%.

Autorët e studimit shprehen se rezultatet e këtij studimi tregojnë rëndësinë e një përcaktimi adekuat të vitaminës D në kontekstin e infeksionit të koronavirusit Sars-Cov-2.

Mungesa është e shpeshtë, por lehtësisht e korrigjueshme, megjithëse nevojiten studime të mëtejshme për të sqaruar efektet e niveleve të qarkullimit të vitaminës D dhe D3 në ashpërsinë e sëmundjes tek njerëzit me gjendje të ndryshme bazë të vitaminës D.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 37 raste dhe 3 humbje jete këtë të dielë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1862 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 37 qytetarë. Rastet pozitive...