Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Dy çmime “Nobel” në letërsi këtë vit, Ismail Kadare favorit

Nga Media 0

Kët viti ekzistojnë dy mundësi që Ismail Kadare të fitojë çmimin “Nobel” në letërsi. Vitin e shkuar Akademia Suedeze u përfshi në një skandal seksual, ndaj dhe nuk u dha çmimi. Por Nobeli i munguar vjet do të jepet sivjet.

Do të ketë 2 çmime Nobel. Kandidatët për vitin 2018 dhe vitin 2019 do të shpallen gjatë vjeshtës, ndërsa Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka propozuar kandidaturën e shkrimtarit dhe akademikut Ismail Kadare.

“Kurrë nuk është vonë që, sipas së drejtës cesariane, merita e shpërblyer të shkojë tek i merituari,”– u shpreh Akademia e Shkencave teksa rikonfirmoi këtë propozim.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej