Dosja e SPAK, si shkoi një uniformë policie 2 800 euro

Duhet të lëçisni

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...

Vuçiç katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë...

SPAK arrestoi tre ditë më parë disa zyrtarë të Ministrisë së Brendshme për abuzime në tenderin e blerjes së uniformave të Policisë së Shtetit me vlerë 25 milion euro. Mes të arrestuarve është edhe drejtoresha e Agjencisë së Blerjeve të Përqëndruara, Edlira Naqellari.

Sipas SPAK, Naqellari dhe  vartësitë e saj kanë shkelur barazinë në zhvillimin e tenderëve, ndërsa sipas përllogaritjeve del se një uniformë polici kapi vlerën kolosale prej 2 800 euro, ku vetëm kapelja kishte një kosto prej 328 eurosh.

Abcnews.al ka siguruar dosjen e SPAK në lidhje me arrestimet e kryera, në të cilën listohen shkeljet e kryera nga punonjësit e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara, të cilat çuan në një kosto kaq të madhe të uniformave të policisë.

Në Drejtorinë e Shërbimeve mbështetëse në Polici është krijuar një grup pune në maj të vitit 2019 që do të llogariste nevojat dhe fondin për blerjen e uniformave për punonjësit e policisë së shtetit. Ky grup pune ishte me kryetar Janaq Xhelilin, Drejtor i Drejtorisë së Logjistikës Mbështetëse, Zenel Hyka Shef sektori, Agron Celi shef sektori në drejtorinë e Sektorit Publik dhe Aurora Mulla specialiste për uniformat.  Nga ana tjetër një grup pune në Autoritetin Kontraktor me anëtar, Vojsava Copani, Zenel Hyka, Marsida Gargaj kanë bërë një pasqyrë me çmimet e tregut për uniformat.

Në dosjen e SPAK të siguruar nga gazetari i ABC, Ermal Vija, theksohet se në pasqyrën e përgatitur, janë përcaktuar nevojat e Autoritetit Kontraktor për uniforma policore, për 10 lloje uniformash  për vitet 2019,2020, 2021, 2022 me një vlerë për 2 434 015 880, pa TVSH.

Ndërkohë me 19 qershor të vitit 2019, Edlira Naqellari u ka kërkuar përfaqësuesve të Autoritetit Kontraktor, rishikim në përputhje me risitë e dakordësuara. Sipas saj Agjencia e Blerjeve të Përqendruara kishte dërguar dokumentacionet teknike edhe për blerjen e këpucëve për policinë. Kështu është përllogaritur si nevojë për këpucë për uniformat e policisë për periudhat 2019-2020 për 9 lloje këpucësh me një vlerë 655 168 560 lekë. Kështu kanë marrë ofertat për të siguruar këto nevoja për uniforma dhe për këpucë. Kështu është përllogaritur vlera 35 318 750 lekë.

Ndërkohë në dokumentin e siguruar nga Abcnews.al, theksohet se sipas llogaritjeve të kontratës për Uniforma Policie, Stema, Shenja dhe Grada për 4 vite, për 10 lloje uniforme policie u përllogaritur me një vlerë 2 212 575 020 lekë. Kjo pasqyrë e vlerës së kontratës u hartua nga Vojsava Copani, Zenele Hyka, Janaq Xhelili dhe Theodhori Gravani.

Ndërkohë në pasqyrën e vlerës për këpucët në 4 vitet e ardhshme dhe për 9 lloje të tyre u përllogaritur një shumë prej  552 453 800 lekë.

Kështu Njësia e Prokurimit, i është drejtuar Edlira Naqellarit për nxjerrjen e një urdhri për blerjen e uniformave të policisë. Është ndarë fondi përfundimtar prej  2 800 347 570 lekësh duke bashkuar tre objekte prokurimi, për uniformat, për këpucët dhe për sistemin elektronik të shpërndarjes së uniformave dhe këpucëve./abcnews.al/

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...

Vuçiç katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë...

Arrestimi i 36-vjeçarit shqiptar që ndihmoi biznesmenin turk të kriptomonedhave, reagon policia

Policia e shtetit ka finalizuar ditën e sotme operacionin të koduar “Gjurma”. Si rezultat në pranga është vënë 36-vjeçari Edevaldo Haxhiu për  veprat penale “Përkrahja...