Dorë(mos)heqje

Duhet të lëçisni

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Nga Mehmet Elezi

1.

Maturantët janë lazdranë, rini e llastuar. Si s’paska të bëjë me letërsinë varka e Turit?

Varka e Turit është varka e Noes. Turi ka qenë ndihmëstimonier.

Për të shkruan “Epi i Gilgameshit” dhe Homeri te “Iliada”.

Edhe Danteja te “Komedia Hyjnore”, saktësisht te “Parajsa” (Danteja e dinte se Turi shkoi në parajsë).

Sipas studimeve të fundit, mëdyshja hamletiane “to be or not to be” është mëdyshja e Turit, kur vëren shkëmbin. Ajo frymëzoi Shekspirin.

Edhe libri pesëmijëvjeçar “Mësimet e Ptahhotepit”, më i lashti i botës, shkruan për Turin. Aty kumti i Turit është i koduar. Më hollësisht www.turi.bota.al

2.

Ministri i shëndetësisë i Kilit dha dorëheqjen. Koronavirusi.

Në Shqipëri numri i të prekurve rritet çdo ditë, me kërcim.

Dje qe 57. Sikur të mos ishim të fundit në Europë për testimet, sa do të ishin? Mjaft të sëmurë kanë shkuar për lesh e kanë dalë të qethur. E kanë marrë të ligën në spitale. 61 pozitivë nga personeli mjekësor.

Mungojnë mjetet? Kushtet? Kontrolli?

Sa për viktimat, disa duan t’i rritin artificialisht. Shtojnë ata që kanë pasur kush zemër, kush mushkëri e kush veshka.

Dorëheqje në mes të lumit?

Ku është parë!

Fillimisht duhet të nxjerrim dy varkat në breg.

Varkën  e Turit dhe varkën e Virusit.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Javën tjetër fillon dëbora, zonat me reshjet më të dendura

Temperaturat mesatare janë ulur me disa gradë gjatë kësaj jave në vend, ndërsa në vijim pritet që të fillojnë reshjet e dëborë duke na...