Disa mënyra për të kaluar ditët me shi

Duhet të lëçisni

Variantet e reja të Covid, a do të funksionojnë vaksinat kundër tyre?

Zyrtarët e shëndetit publik po hetojnë gjashtë raste të variantit brazilian  në Britani dhe po përdorin testime për të parë nëse është përhapur në...

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Pavarësisht nga mosha, ditët me shi, ulin gjendjen e mirë shpirtërore. Për fëmijët, kjo ndodhë për shkak se ata nuk mund të luajnë jashtë. Për të rriturit dhe të moshuar, kjo ndodhë për shkak të mungesës së diellit dhe kalimit të ditëve në ambiente të mbyllura, ndërsa shfaqet qielli gri.

Ditët me shi mund të rëndojnë disponimin tonë

Ndoshta kur ishit më të ri, shiu nuk ju mbajti të kalonit një kohë të mirë. Ndoshta keni vrapuar edhe nëpër shi, ose një pellg ose vetëm për argëtimin e thjeshtë të zhytjes në ujë. Por tani, ditët me shi janë të gjata. Lajmi i mirë është se ka shumë gjëra që ju mund të bëni për të ngritur disponimin tuaj dhe për të kaluar një kohë të mirë në një ditë me shi. Herën tjetër kur të ndiheni sikur qiejt e zymtë, mendoni për këto mënyra argëtuese dhe aktive për të kaluar ditën tuaj!

Lexoni një libër të mirë

Një ditë me shi është koha e përkryer për të zhytur veten në një libër të mirë. Nëse bie shi, një person nuk do të dëshirojë të dalë në bibliotekë.

Vizitoni një mik ose një anëtar të familjes

Shoqëria dhe ‘dalja jashtë’ në një ditë me shi do t’ju ​​ndihmojë të shmangni ndjenjën e vetmuar dhe një ditë me shi. Nëse nuk ju pëlqen të dilni jashtë, telefononi dhe pyesni miqtë që t’ju vizitojnë ose takohuni brenda, nëse është e mundur.

Sfidoni Veten me një Fjalëkryq

Gjeni një fjalëkryq sfidues dhe ushtroni mendjen tuaj.

Shikoni një shfaqje të mirë televizive

Shijoni një pasdite ose mbrëmje relaksi, duke parë programet tuaja të preferuara televizive. Mundohuni të shikoni një komedi të mirë për një të qeshur të bukur ose një shfaqje nostalgjike që ju pëlqen.

Dielli i brendshëm

Zakonisht, në ditë me shi mund të jetë shumë gri jashtë. Ju mund të kompensoni këtë mungesë të diellit duke i mbajtur gjërat të ndritshme në ambiente të mbyllura me ndriçim të brendshëm. Në një ditë me shi, është mirë të mbyllni perdet dhe të ndizni një dritë për t’i ndriçuar gjërat.

Rrjetet Sociale

Nëse ndiheni vetëm dhe nuk jeni në gjendje të vizitoni një mik apo një të dashur, pse të mos merrni shoqëri me rrjetet sociale? Nëse keni një llogari të mediave sociale si Facebook, Instagram, përshëndetni një mik apo lexoni lajme dhe shikoni fotografi.

Gjumë

Një ditë me shi është koha perfekte për të shijuar një dremitje pasdite nëse orari juaj ju lejon.

Tani, herën tjetër kur moti është i zymtë dhe gri, tërhiqni këtë listë për të shmangur mërzinë dhe ndjenjat e zymta me diçka argëtuese.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Variantet e reja të Covid, a do të funksionojnë vaksinat kundër tyre?

Zyrtarët e shëndetit publik po hetojnë gjashtë raste të variantit brazilian  në Britani dhe po përdorin testime për të parë nëse është përhapur në...

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Nuk ka qetësi te Barcelona, arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Klubi katalunjas është tronditur sërish paraditen e së hënës, kur ish-presidenti Josep Maria Bartomeu është arrestuar në vazhdën e hetimeve të skandalit që tashmë...