Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Deklarata e kryeministrit grek për negociatat, Cakaj: Situata e minoritetit shumë e qartë

Nga Klodiana 0

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj është thirrur sot në një seancë dëgjimore në Komisionin Parlamentar të Integrimit ku tha se që prej shtatorit të vitit të kaluar ka nisur procesi “Sceering”.

Teksa u pyet në lidhje me deklaratat e kryeministrit grek Micotaqis se nuk e mbështet çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE, derisa të ketë ndryshime në trajtimin e minoritetit etnik, Cakaj tha se situata e minoriteti grek në vendin tonë është publike dhe shumë e qartë.

“Me qeverinë e mëparshme greke kemi pasur proces aktiv komunikimi e nuk ka pasur barriera për integrimit. Dhe me qeverinë aktuale jemi në kontakte, por Shqipëria është ne pozicionin që duhet të marrë mbështetje politike për të pasur një vendim në tetor. Nuk mund të komentoj mbi motivet apo llogarite e çfarëdo lideri. Situata e minoritetit grek në vend është publike dhe e shumë e qartë”, tha ministri.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej