Dashuria në kohën e Coronavirus

Duhet të lëçisni

Burri ekzekuton gruan pranë Gjykatës së Elbasanit

Një grua ka mbetur e vrarë me armë zjarri në afërsi të gjykatës në Elbasan. Raportohet se të shtënat janë ndjerë pranë gjykatës ku një...

Të shtëna me armë pranë Gjykatës së Elbasanit, dyshohet për një viktimë

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar këtë të enjte pranë Gjykatës së Elbasanit . Mësohet se ngjarja ka ndodhur mes një çifti bashkëshortësh. Nga...

PD: Zbardhet skema kriminale e blerjes së votës në qarkun e Durrësit, 1 mijë euro për familje

Partia Demokratike ka sjellë sot një tjetër rast, që vërteton që janë blerë vota në zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë për mediat, Belind...

“27-vjeçari u vetëvra pasi i kërkuan mbrapsht lekët e blerjes së votës”

Ish-kryeministri Sali Berisha postoi një denoncim të rëndë në faqen e tij në rrjetin social facebook, ku sipas një qytetari, një 27-vjeçar i quajtur...
Nga Liza Donnelly

Si karikaturiste e politikës, është shumë e vështirë të dish si të veprosh ndaj një krize serioze. Bërja e shakave është argëtuese; lehtëson stresin. Kam dëgjuar disa prej kohët e fundit në lidhje me virusin e koronës.

Në kohën time si karikaturiste kam vizatuar shumë kriza. Për mua, ato nisën me 11 shtatorin, pastaj me vrasjen e Charlie Hebdo, masakrat me armë në shkolla dhe vendet e tjera publike, sulmet vetëvrasëse në të gjithë botën. Tani një virus pandemik. Si të veprojmë?

Këto karikatura kanë stilin e vet të qasjes me një temë. E veçanta ime priret të jetë bashkimi i njerëzve, të nxisë mirëkuptimin dhe dialogun. Unë vizatova imazhin e mëposhtëm, pasi mendova për disa ditë për pandeminë. Kur është fjala për vdekjen, unë kam prirjen të shoh për diçka që na bashkon.

Kjo pandemi është duke e bashkuar botën në një mënyrë të pazakontë. Unë nuk kam jetuar diçka të tillë.

Trump nuk po ndihmon, ai nuk është i mirë që të bëjë që njerëzit të mbledhen bashkë; “MO” (Slogani)  i tij është t’i largojë ata.

Por, unë besoj në bujarinë dhe inteligjencën e kaq shumë njerëzve të tjerëve. Ne nuk mund të përqafohemi ose të shtrëngojmë duart, por edhe mund të kujdesemi për njëri-tjetrin në mënyra të tjera dhe të kuptojmë humanitetin brenda vetes. Si një komunitet global do ta kapërcejmë këtë.

Së bashku.

/medium.com/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Burri ekzekuton gruan pranë Gjykatës së Elbasanit

Një grua ka mbetur e vrarë me armë zjarri në afërsi të gjykatës në Elbasan. Raportohet se të shtënat janë ndjerë pranë gjykatës ku një...

Të shtëna me armë pranë Gjykatës së Elbasanit, dyshohet për një viktimë

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar këtë të enjte pranë Gjykatës së Elbasanit . Mësohet se ngjarja ka ndodhur mes një çifti bashkëshortësh. Nga...

PD: Zbardhet skema kriminale e blerjes së votës në qarkun e Durrësit, 1 mijë euro për familje

Partia Demokratike ka sjellë sot një tjetër rast, që vërteton që janë blerë vota në zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë për mediat, Belind...

“27-vjeçari u vetëvra pasi i kërkuan mbrapsht lekët e blerjes së votës”

Ish-kryeministri Sali Berisha postoi një denoncim të rëndë në faqen e tij në rrjetin social facebook, ku sipas një qytetari, një 27-vjeçar i quajtur...

Komisioni i Ligjeve miratojnë kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit Meta

Komisioni i Ligjeve ka miratuar kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor. Kërkesa e PS miratohet me 14 vota pro dhe 1 kundër. Hetimi parlamentar është...