Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Çunat e hashashit dhe djemtë e rigonit

Nga 27.al 0

Nga Ilir Babaramo

Një duzinë “çunash” i kishin zënë pritë sot “komandantit” në Urë të Leklit. Ishte një shprehje spontane e dashurisë së tyre për udhëheqësin. Në fakt, “gjelbërimi” i atyre skërkave gjatë pesë viteve të fundit u jep plotësisht të drejtë.

Entuziazmi i tyre më kujtoi një këngë të festivalit folklorik te Gjirokastrës: “Djemtë e varfër të rigonit, shqiponja që fluturonit”.

Por, atyre anëve ka një këngë akoma më të vjetër se festivali: “Fisi do shkojë në fis, rigoni nuk bëhet lis”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej