Çamët bashkëpunëtorë të nazistëve? Libri i ushtarakut grek gënjen qysh në kopertinë

Duhet të lëçisni

5 të vdekur dhe 353 raste të reja me Covid-19

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë raportuar edhe 5 të vdekur si pasojë e COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar edhe 353...

Nis në Spanjë fushata për dozën e dytë të vaksinës

Në Spanjë ka nisur sot fushata për dozën e dytë të vaksinës kundër Covid-19. Një 85-vjeçare, Leokadia Penia, e cila jeton në një shtëpi...

Aksident tragjik në Tiranë, makina përplas për vdekje vajzën 10 vjeçare

Një vajzë 10 vjeçare ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik të regjistruar mesditën e sotme, në Tiranë. Bëhet me dije se aksidenti...

159 viktima nga aksidentet në 2020, Urgjenca: Stop luftës së heshtur, 13 këshilla për shoferët

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore deklaron se gjatë vitit që u mbyll edhe pse kishte një kufizim të lëvizjes për shkak të pandemisë, u...

Nga Arben Llalla

Libri i sapo dalë në qarkullim në Greqi flet për çamët që gjoja paskan qenë bashkëpunëtorë të gjermanëve. Por, qysh në kopertinë libri të zhgënjen, sepse fotoja e përdorur tregon myslimanët e Bosnjes, trupat mbështetëse Waffen SS që përshëndeten nga Myftiu i Jeruzalemit, Amin al Husseini dhe nuk kanë kurfarë lidhje me çamët, siç pretendon autori i librit dr. Andonis Th. Dalamanga.

Çështja me një foto në kopertinë të librit është një histori e dhimbshme për autorin dhe pretendimet e tija se çamët na paskan qenë bashkëpuntorë të nazistëve.

Libri ka shumë materiale të falsifikuara për çamët dhe historinë e tyre të tragjike. Kështu kanë bërë përherë grekët, të cilët e kanë ndërtuar historinë e tyre në gënjeshtra dhe mite.
Andonis Th. Dalamangas ka lindur në Gorgomilo të Prevezës dhe është ushtarakë i lartë i ushtrisë së Greqisë, ka qenë drejtues i lartë i Shtabit të Përgjithshëm i Ushtrisë greke dhe përfaqësues i i saj në NATO.

Natyrishte oficeri i lartë është i ftuar të përballet me dokumentat historike për çamët, të cilat kanë për t’ia përplasur në fytyrë gënjeshtrat e tij.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

5 të vdekur dhe 353 raste të reja me Covid-19

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë raportuar edhe 5 të vdekur si pasojë e COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar edhe 353...

Nis në Spanjë fushata për dozën e dytë të vaksinës

Në Spanjë ka nisur sot fushata për dozën e dytë të vaksinës kundër Covid-19. Një 85-vjeçare, Leokadia Penia, e cila jeton në një shtëpi...

Aksident tragjik në Tiranë, makina përplas për vdekje vajzën 10 vjeçare

Një vajzë 10 vjeçare ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik të regjistruar mesditën e sotme, në Tiranë. Bëhet me dije se aksidenti...

159 viktima nga aksidentet në 2020, Urgjenca: Stop luftës së heshtur, 13 këshilla për shoferët

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore deklaron se gjatë vitit që u mbyll edhe pse kishte një kufizim të lëvizjes për shkak të pandemisë, u...

U kishte premtuar kalimin në BE, kapet korçari duke transportuar sirianët me kamionçinë

Një 35-vjeçar është arrestuar në Devoll, pasi u kap duke transportuar 13 emigrantë të paligjshëm nga Siria. I arrestuari është M. L. 35 vjeç,...