Çamëri dhimbje e kohës, Çamëri

Duhet të lëçisni

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Nga Rudi Berisha

Sot degët e lisit me janë thyer

Nëpër kohë lotët bëhen gurë – varresh

Dheu i përgjakur është bërë shkëmb

Në fushat e bukura rritën lulet e gjakosura

ÇAMËRI

… Djepi që përkundi shumë fëmijë në kohë

Nëpër vite të masakruan foshnjën e porsalindur

Djepin e lashtësisë të djegën grekët – shovenistë

Të pushtuan tokën e falur nga Perëndia

ÇAMËRI …

Lotët tuaj janë dhimbja ime në çdo kohë

Toka jote është toka e Gjergjit të madh

Emri juaj është emër qe ka me veti-gjakun

Gjakun e shqipeve të atdheut tonë shqiptar

ÇAMËRI …

Toka e Ismal Qemal Vlora e bardhësisë tonë

Nga Dardania të shkruaj letrën më mallin e poetit

Në zemër të ruaj arkivën tuaj përgjithmonë

Do jesh në ngjyrën e lapsit tim të përgjakur

ÇAMËRI …

Me je dhimbje e shpirtit tim prej vitesh

Kam forcën e fjalës qe të qëndisi në kurorë

Ca të lidhur në aleancë me djallin e kohës

Të mbyllën portën qe të futesh në një Shqipëri

ÇAMËRI …

Ca të tjerë flasin ne emrin tënd Çamëri

E ty të harruan ditët kur burrat t’i vranë

Trupat e tyre i masakroj çeta – greke

E populli grek i mbrojti këta kriminelë

ÇAMËRI …

Je tokë shqiptare e mbushur me varre

Atje kam të parët e mi të mbuluar me dhe-atdheu

Shpirti i tyre nuk pushon i qetë atje në Çamëri

Deri sa të ngritët flamuri kuqezi atje-Shqipëri

ÇAMËRI …

Çdo ditë po të luftojnë qenien tuaj

Mundohen greket të asgjësojnë emrin  Çamëri

Po emri dhe toka-Çamëri është zemra jonë

Është tokë shqiptare do jetë përjetë-Shqipëri

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...