Britania ka ilaçin kundër Covid, mjeku shqiptar në Angli zbulon detaje: Sa kushton dhe kur përdoret

Duhet të lëçisni

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Shtatë viktima dhe 629 të infektuar me Covid në 24 orët e fundit

Vijon të jetë problematike situate e pandemisë në vend. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sot shtatë humbje jete si pasojë e Covid. Në 24 orët...

“Ky është një skandal”/ Murrizi kap detajin poshtërues për Shqipërinë gjatë vizitës së Ramës në Egjip

Ish deputeti Muslim Murrizi ka komentuar vizitën e kryeministrit Edi Rama sot në Egjipt. Murrizi me anë të një postimi në rrjetet sociale ironizon pritjen...

Aksident në aksin Tepelenë-Gjirokastër, shoferi humb kontrollin e automjetit dhe del nga rruga, 3 persona të plagosur

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në aksin Tepelenë-Gjirokastër.Drejtuesi i automjetit R. K., ka dal nga rruga dhe ka përfunduar disa metra poshtë...

Spitalet në Britaninë e Madhe kanë filluar që para dy ditësh përdorimin e një ilaçi të posaçëm kundër koronavirusit.

Autoritetet bëjnë me dije se bëhet fjalë për medikamentin “Ronapreve”, i cili u aprovua para një muaji nga Autoriteti për Ilaçet dhe Produktet Shëndetësore në Britaninë e Madhe për përdorim spitalor mbi personat që janë të shtruar në repartin intensiv apo ndaj atyre që nuk mund të krijojnë vetë anti-trupa.

Në një lidhje me “Skype” nga Britani e Madhe për “ABC e Mëngjesit”, doktor Baki Ejupi pranë Shërbimit Kombëtar Spitalor britanik ka treguar më shumë detaje rreth “Ronapreve”, duke e konsideruar si një ilaç shumë të mirë për të luftuar Covid-19.

Ai tregoi se mund të blihet një injeksion nga 2 deri në 3 mijë paund dhe aplikimi i tij është i veçantë në kushte të veçanta.

“Ronapreve është një bar i ri, një grup i antitrupave që është marrë vendimi të përdoret për një grup të sëmurësh, që kanë një rrjedh të rëndë klinike nëpër spitale të Britanisë. U bë i famshëm kur autoritet e shfrytëzuan në drejtim të presidentit Trump. Mirëpo këtu ka marr pak më shumë kohë që të evidentohen të mirat klinike që ky bar ka. Tani ky bari është një tjetër në atë arsenalin që ne kemi krijuar për të luftuar Covid-in. Ky bar përdoret diku pas ditës së pestë, por ka kritere të caktuara klinike në mënyrë që të përcaktohen pacientë që të përfitojnë nga ky bar, por ajo varet nga parametrat klinikë, nëse pacientët janë në oksigjenim. Kushton 2 deri në 3 mijë paund për një injeksion, prandaj aplikimi i tij është i veçantë në kushte të veçanta”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Shtatë viktima dhe 629 të infektuar me Covid në 24 orët e fundit

Vijon të jetë problematike situate e pandemisë në vend. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sot shtatë humbje jete si pasojë e Covid. Në 24 orët...

“Ky është një skandal”/ Murrizi kap detajin poshtërues për Shqipërinë gjatë vizitës së Ramës në Egjip

Ish deputeti Muslim Murrizi ka komentuar vizitën e kryeministrit Edi Rama sot në Egjipt. Murrizi me anë të një postimi në rrjetet sociale ironizon pritjen...

Aksident në aksin Tepelenë-Gjirokastër, shoferi humb kontrollin e automjetit dhe del nga rruga, 3 persona të plagosur

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në aksin Tepelenë-Gjirokastër.Drejtuesi i automjetit R. K., ka dal nga rruga dhe ka përfunduar disa metra poshtë...

Manastirliu: 95% e të shtruarve në spitale janë të pavaksinuar

Ministrja Ogerta Manastirliu ka treguar sërish rëndësinë që ka bërja e vaksinës. E ftuar në “Kjo Javë” ajo tha se  po punohet për të...