Britania do të mbyllë të gjithë korridoret e udhëtimit nga e hëna

Duhet të lëçisni

Plagosja e policit në Berat, arrestohen tre vëllezër, në kërkim i katërti

Policia e Beratit ka arrestuar tre vëllezërit, pas sherrit të ndodhur mbrëmjen e kaluar në një lokal, ku u plagos edhe një efektiv policie. Në...

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani marrin vendimin, ja kujt ia besojnë Shërbimin Sekret

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri, Albin Kurti, kanë emëruar Petrit Ajetin, Drejtor të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI). “Ajeti ka qenë aktiv...

Basha, bisedë me zv.Presidentin e KE: Në 100 ditët e para të qeverisjes hapim negociatat!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bisedë online më zv. Presidentin e Komisionit Europian, njëkohësisht Komisioner për Mënyrën Europiane të jetesës,...

Plagosje me armë zjarri në Kavajë, plagoset në këmbë 34 vjeçari

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur mesnatën e kaluar në Kavajë. Policia njofton se është plagosur në këmbë shtetasi Sh. Sh., 34 vjeç, i...

 

Mbretëria e Bashkuar do të mbyllë të gjitha korridoret e udhëtimit nga e hëna në mëngjes për t’u “mbrojtur nga rreziku i varianteve të reja ende të paidentifikuara” të Covid, ka thënë Kryeministri.

Kushdo që fluturon në vend nga përtej detit do të duhet të tregojë përgjigjen e një testi negativ për Covid përpara se të niset.

Çfarë është korridori i udhëtimit?

Një korridor udhëtimi, i njohur gjithashtu si një urë ajrore, i lejon pasagjerët të udhëtojnë në destinacione të përcaktuara për në vendet dhe territoret me norma të ulëta të infeksionit COVID-19 dhe anasjelltas, pa pasur nevojën e vetizolimit për 10-ditë kur të kthehen në Mbrëterinë e Bashkuar.

Ky vendim merret ndërkohë që ndalimi i udhëtarëve nga Amerika e Jugut dhe Portugalia hyri në fuqi të premten pas shqetësimeve për një variant të ri të identifikuar në Brazil.

Boris Johnson tha se rregullat e reja do të jenë në fuqi të paktën deri në 15 shkurt.

Edhe 1280 njerëz të tjerë me koronavirus kanë vdekur në Mbretërinë e Bashkuar brenda 28 ditëve pas daljes pozitiv të testit, duke e çuar totalin e viktimave në 87291.

Shifrat e fundit të qeverisë të premten gjithashtu treguan se 55,761 raste të tjera ishin raportuar – nga 48,682 një ditë më parë.

Ndërkohë, më shumë se dy milion njerëz në të gjithë botën tani kanë vdekur me virusin që nga fillimi i pandemisë, sipas shifrave nga Universiteti Johns Hopkins.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Plagosja e policit në Berat, arrestohen tre vëllezër, në kërkim i katërti

Policia e Beratit ka arrestuar tre vëllezërit, pas sherrit të ndodhur mbrëmjen e kaluar në një lokal, ku u plagos edhe një efektiv policie. Në...

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani marrin vendimin, ja kujt ia besojnë Shërbimin Sekret

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri, Albin Kurti, kanë emëruar Petrit Ajetin, Drejtor të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI). “Ajeti ka qenë aktiv...

Basha, bisedë me zv.Presidentin e KE: Në 100 ditët e para të qeverisjes hapim negociatat!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bisedë online më zv. Presidentin e Komisionit Europian, njëkohësisht Komisioner për Mënyrën Europiane të jetesës,...

Plagosje me armë zjarri në Kavajë, plagoset në këmbë 34 vjeçari

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur mesnatën e kaluar në Kavajë. Policia njofton se është plagosur në këmbë shtetasi Sh. Sh., 34 vjeç, i...

Një roman që të ndjek pas edhe kur e ke mbaruar së lexuari

Nga Miranda Haxhia Kohët e fundit, leximet e librave i kam kryer në udhëtimet e shpeshta Tiranë-Berat e anasjelltas. Ashtu filloi edhe libri “Flama” me...