Bllokimi 5 ditor i ‘Kanalit të Suezit’, Egjipti publikon shifrën e dëmit marramendës të shkaktuar

Duhet të lëçisni

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Autoritetet egjiptiane kanë thënë se kostoja e humbjeve dhe dëmeve që do të rrjedhin nga bllokimi i anijes gjigante “Ever Given” për disa ditë në Kanalin e Suezit ka gjasë të shkojë në një miliard dollarë amerikanë.

“Sasia e dëmit dhe humbjeve dhe shpenzimet e mjetet e pastrimit do të llogariten. Shifra do të arrijë në një miliard dollarë dhe pak më shumë”, tha drejtori i Autoritetit të Kanalit të Suezit, Osama Rabie.

Anija “Ever Given” u zhbllokua të hënën pas gati një jave të qëndrimit pa lëvizur, me ç’rast e bllokoi tërësisht trafikun ujor në njërën prej rrugëve më të rëndësishme në botë për këtë lloj transporti. Autoritetet të martën nisën hetime për ta zbuluar shkakun e ngecjes së anijes në bregun e kanalit, ndonëse si arsye është përmendur era e fortë dhe stuhia e rërës, që besohet ta ketë kufizuar dukshmërinë.

Pas zhbllokimit të anijes, Rabie tha se bllokimi i kanalit i ka kushtuar Egjiptit nga 12 deri në 15 milionë dollarë në ditë, ndërsa pas hetimeve do të përcaktohet subjekti përgjegjës për pagimin e dëmshpërblimit, shkruan Independent.

Rreth tri orë pas zhbllokimit të anijes, në Kanalin e Suezit filloi qarkullimi i anijeve tjera normalisht. Autoritetet po planifikojnë që ta dyfishojnë numrin e anijeve që do të kalojnë nëpër të për shkak të pritjeve të gjata, por ekspertët kanë paralajmëruar se pengesat në tregun global mund të zgjasin me muaj.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...