Banka e Shqipërisë nuk ndryshon normën e interesit, Sejko: Ja kur pritet që ekonomia t’i rikthehet në normalitetit

Duhet të lëçisni

Aksident tragjik/ Përplasen dy makina, vdes 55-vjeçari në Laç

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Laçit. Bëhet me dije se mjeti me drejtues shtetasin A.Gj., është...

“Është mirë të tërhiqesh si kampion”, largohet drejtori i Tiranës Arbi Laçi

Çdo fillim e ka një fund. Arbi Laçi është larguar zyrtarisht nga Tirana. Ish-drejtori sportiv i bardhebluve ka konfirmuar gjithçka me anë të një...

Policia jep detaje për vdekjen e 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin e tij

Ditën e sotme ka ndërruar jetë 50-vjeçari Faik Përkoxha i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin e një qeni. Ai u fotografua...

Libani nuk gjen qetësi, shpërthen depo e armëve, disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditëm e sotme në Liban, ku ka shpërthyer një depo armësh. Mediat e huaja bëjnë me dije se nga...

Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë ka vendosur të mos e ndryshojë normën bazë të interesit, pas një mbledhjeje ku janë diskutuar rreziqet ekonomike nga pandemia e koronavirusit.

Guvernatori Gent Sejko tha në një deklaratë për media, se nëse në muajt e ardhshëm nuk ka zhvillime të papritura, sa i përket izolimit dhe masave anti-Covid, normaliteti i ekonomisë do të rikthehet në vitin 2021. Ai tha se brenda vitit 2022 edhe inflacioni do të rikthehet në normalitet.

“Aktiviteti ekonomik pritet të rikthehet në vitin 2021, por kjo në varësi të ecjes së pandemisë, sjelljes së biznesit ndaj situatës së re të pandemisë dhe marrëdhëniet tregtare me vendet e tjera. Brenda vitit 2022 inflacioni do të kthehet në normalitet.

Këshilli Mbikqyrës vendosi të lërë të pandryshuar normën e interesit bazë, dhe normat e interesit të kredisë. Këshilli Mbikqyrës gjykon se rreziqet në krahun e poshtëm burojnë nga zgjatja e pandemisë, lindja e problemeve në transmetimin e politikës monetare, në formën e përkeqësimit të kredisë bankare apo të luhatjeve të forta në tregun bankar”, deklaroi Sejko.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Aksident tragjik/ Përplasen dy makina, vdes 55-vjeçari në Laç

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Laçit. Bëhet me dije se mjeti me drejtues shtetasin A.Gj., është...

“Është mirë të tërhiqesh si kampion”, largohet drejtori i Tiranës Arbi Laçi

Çdo fillim e ka një fund. Arbi Laçi është larguar zyrtarisht nga Tirana. Ish-drejtori sportiv i bardhebluve ka konfirmuar gjithçka me anë të një...

Policia jep detaje për vdekjen e 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin e tij

Ditën e sotme ka ndërruar jetë 50-vjeçari Faik Përkoxha i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin e një qeni. Ai u fotografua...

Libani nuk gjen qetësi, shpërthen depo e armëve, disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditëm e sotme në Liban, ku ka shpërthyer një depo armësh. Mediat e huaja bëjnë me dije se nga...

Kollomoqi që na jep çdo ditë Qeveria

Nga Klodian Tomorri  Gjatë viteve 80’, teksa “ZIS-at” e Partisë transportonin në autokolonë, misër nga Lushnja në Berat, njëri nga magazinierët e rezervave të shtetit në...