Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Balliu nxjerr urdhrin e Xhaçkës: Pse rrezikojmë daljen nga NATO

Nga Klodiana 0

Ish-deputeti demokrat, Klevis Balliu, ka publikuar raportin e bërë me urdhër të ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, mbi Forcat e Armatosura.

Përmes një postimi në facebook, Balliu shkruan se vendi rrezikon edhe anëtarësimin në NATO, për shkak të degradimit total të FA, i ardhur nga korrupsioni dhe interesat e ngushta.

Postimi i plotë

SITUATA DRAMATIKE E FORCAVE TË ARMATOSURA! Ky është raporti i bërë me urdhër të Ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka, që mban numrin 231 me datë 19/02/2019.

Në këtë gjendje mund të themi se vendi ynë sot është i pasigurtë, siguria kombëtare sot është në mëshirë të fatit dhe ne si shtet na rrezikohet edhe antarsimi në NATO, për shkak të degradimit total të FA, degradim i cili ka ardhur si shkak i korrupsionit dhe interesave të ngushta.

Sot Ushtarakët paguhen me rroga qesharake. Forcat e Armatosura në Shqipëri marrin rrogat më të ultat në rajon. Sipas RAPORTIT TË MM mungesa totale e MOTIVIMIT, DEGRADIMI MORAL, PSIKOLOGJIK DHE EKONOMIK në MM ka sjellë këtë gjendje dramatike.

Raporti tregon se 80% e Forcave të Armatosura me grada të ulta do të largohen. Ndërkaq sot nota mesatare për rekrutimin e oficerëve aktiv është ulur në 5 nga 8 që ka qenë, për hir të interesit dhe mungesës së konkurencës, duke ulur ndjeshëm cilësinë.

Së treti sot ka një rënie të numrit të specialistëve si PILOT, ARTILJER, TEKNIK HELIKOPTERI, MOTORIST ANIJE, KIMIST MEKANIK etj. Është e paprecedentë që nevojat për rekrutim të FA të jenë më të larta se sa regjistrimet.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej