Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Austria del kundër Unionit, Kurz: Mbështesim korrigjimin e kufijve

Nga Klodiana 0

Kancelari austriak, Sebastian Kurz ka thënë se e mbështet korrigjimin e kufijve të Kosovës nëse kjo do të prodhonte dialogun dhe zgjidhjen e problemeve të pazgjidhura mes Kosovës dhe Serbisë.

 “Qëndrimi ynë është i qartë, do të mbështesim gjithcka për të cilën do të merreshin vesh palët, përfshirë edhe korrigjimin e mundshëm trë kufirit, nëse kjo con drejt një zgjidhje gjithëpërfshirëse që con në stabilitet. Qëllimi duhet të jetë që të gjitha cështjet e hapura të zgjidhen me marrëveshje”, ka thënë Kurz.

Kurz ka mbështetur emërimin e Mathew Palmer si të dërguar special për Ballkanin, duke theksuar se ai mund të kontribuojë për gjetjen e zgjidhjes duke shprehur besimin se ai prêt bashkëpunimin e zyrtarit amerikan me BE-në.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej